Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Mam pomysły dla młodzieży

2014-12-08 12:00:00 (ost. akt: 2014-12-04 13:33:15)
Paweł Jaworowski

Paweł Jaworowski

Podziel się:

Po ostatnich wyborach samorządowych do rady miasta dołączył 18-letni Paweł Jaworowski. To najmłodszy radny w historii tego gremium. Skąd pomysł na start w wyborach? Jakie ma plany?

Marlena Grzeszczak: Pana triumf w tych wyborach to sygnał, że wyborcy chcą postawić na młodych w samorządzie?

Paweł Jaworowski: Proszę pozwolić , że na wstępie złożę podziękowania tym wszystkim, którzy w ostatnich wyborach swój głos oddali na mnie. Podziękowania składam też moim kontrkandydatom z okręgu pani Jolancie Jaworskiej i panu Janowi Kubaszewskiemu za uczciwą i spokojną kampanię. Dziękuję też policji , która tego dnia skierowała do naszego okręgu kilkunastoosobową grupę funkcjonariuszy, którzy czuwali nad rzetelnością i praworządnością podczas głosowania, co pozwala mi tym bardziej cieszyć się z tak wysokiego wyniku, jaki uzyskałem, wiedząc, że oddane na mnie głosy były uczciwe, a ich kumulacja była efektem merytorycznej kampanii. Zaś sam akt głosowania świadczy o tym, że wyborcy oczekują zmian, pokładając nadzieję w młodzieży.

Co zachęciło Pana do tego, aby kandydować?

Do startu w wyborach zachęciły mnie programy społeczne i perspektywy rozwoju regionalnego dla małych miast, oferowane przez różne instytucje unijne i stowarzyszenia. Zatem aby je skoordynować i wprowadzić w życie na naszym lokalnym poletku, postanowiłem spróbować swoich możliwości na gruncie samorządowym. Czy to mi się uda, zobaczymy...

Czy wcześniej interesował się Pan samorządem i polityką?

Szczerze powiedziawszy polityka w szerokim tego słowa znaczeniu, zwłaszcza ta partyjna, nie jest mi bliska. W wyborach startowałem jako kandydat niezależny i takim chciałbym jak narazie pozostać. Bardziej interesuje mnie działanie lokalne skupione na naszej makowskiej społeczności. Nie jestem zainteresowany piastowaniem jakichkolwiek stanowisk, czy funkcji przywódczych. Niektórzy pomyślą, że do rady miasta kandydowałem po to, aby czerpać korzyści finansowe, ale od razu odpowiem, że nie jest to teza słuszna. I myślę, że swoimi działaniami, w niedalekiej przyszłości, udowodnię mieszkańcom, że pieniądze nie mają tu żadnego znaczenia.

Jakie ma Pan dotychczasowe wykształcenie?

Urodziłem się w Makowie, mam 18 lat. Wcześniej uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 1, a następnie do gimnazjum w makowskiej „dwójce”. Obecnie uczę się w szkole średniej, udzielam się też w działalności charytatywnej.

Jak wrażenia po pierwszej sesji rady miasta?

Pewnie tak jak większość osób występujących tego dnia publicznie, byłem lekko stremowany, ale pierwsze wystąpienie mam za sobą, więc myślę, że dalej może być już tylko lepiej. Tym bardziej, że będę miał zaszczyt pracować na rzecz naszego miasta z tak zacnymi osobami, które wcześniej znałem tylko z prasy.

Co zamierza Pan zrobić jako radny? Jakie ma Pan pomysły na rozwój miasta? Czy planuje Pan zabiegać o to, by miasto miało bogatą ofertę dla tak młodych osób jak Pan?

Chciałbym zaangażować naszą młodzież w różnego rodzaju projekty, prace społeczne, wolontariat i imprezy, albowiem jedynym właściwym rozwiązaniem na zagospodarowanie czasu jest skupienie młodych ludzi wokół tego, co jest dobre i przynosi pozytywne rezultaty, co pozwala na realizację własnych ambicji.
Będąc na jednym z przedstawień, nawiązałem kontakt z młodzieżową grupą teatralno–kabaretowo-improwizacyjną. W chwili obecnej uczestniczę w warsztatach, prowadzonych przez podobną grupę w Warszawie, jednocześnie prowadzę rozmowy i koordynuję pewne działania, które pozwoliłyby przenieść takie praktyki na grunt Makowa.
Jako wolontariusz, chcę promować działania charytatywne prowadzone przez m.in. przez Bank żywności, Caritas. Chciałbym, aby w Makowie powstała siłownia na wolnej przestrzeni. Moja propozycja, to teren usytuowany na pasie zieleni, po przeciwnej stronie Ośrodka Zdrowia przy ul. Polnej. Ale myślę. że kwestia lokalizacji nie ma większego znaczenia, istotne jest, by taka atrakcja w mieście w ogóle powstała.
Niewątpliwie na uwagę zasługuje miejska orkiestra, wokół której skupia się wiele młodych osób. Być może należy zastanowić się nad wprowadzeniem działań , które pomogą poszerzyć zakres funkcjonowania tego podmiotu, poprzez poszerzenie palety instrumentów do nauki gry. .
Mam też inne ciekawe pomysły dla naszej młodzieży, ale przed ich publikacją, chciałbym je najpierw przedstawić osobom , które decydują o wprowadzeniu ich w życie. Chodzi o konsultacje i sporządzenir szczegółowej analizy, zarówno pod względem formalno–prawnym, jak i finansowym.
Będę zabiegał o to, aby pamięć po Janie Pawle II w sposób trwały została w naszym mieście uwieczniona, poprzez nazwanie Jego imieniem jednej z ulic. Taką też propozycję kieruję do radnych. No i deklaruję pełną współpracę z lokalnym stowarzyszeniami.
Będę starał się pomóc w rozwiązaniu problemu dotyczącego firmy BŁYSK, która w sposób znaczący przyczyniła się do poprawy rynku pracy na naszym terenie. W mojej ocenie, w sposób bezsporny zasługuje na pełną pomoc ze strony władz miejskich.
Jeżeli wyklaruje się sytuacja finansowa i obciążenia budżetu nie będą znaczące, zaproponuję, aby w celu prowadzenia racjonalnej polityki energetycznej we współpracy z narodowym funduszem ochrony środowiska lub BOŚ, placówki podległe miastu, zostały wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Uważam, że rozwiązania te w sposób znaczący przyczynią się do uzyskania w odpowiednim czasie wymiernych korzyści pieniężnych .
W radzie miasta jest dużo nowych, energicznych osób i myślę, że w połączeniu ze starszymi, doświadczonymi radnymi, będziemy wszyscy mogli liczyć na owocną współpracę z panem burmistrzem i pracownikami magistratu w zakresie realizacji projektów służących dobru miasta.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. radny #1650164 | 151.248.*.* 29 sty 2015 19:08

  jeden radny ma tylko jeden głos

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Henryk #1624276 | 185.4.*.* 3 sty 2015 22:25

  Wiecie co, zajrzałem na stronę http://i**.***.** i szok bo tam o jednym radnym od nas piszom

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. członek zarządu wpólnoty #1616810 | 95.49.*.* 23 gru 2014 18:52

  nie wezwała bo beknełaby za pomówienie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rada #1616552 | 151.248.*.* 23 gru 2014 12:20

  trzeba było wezwać Policję z Radomia

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. członkini zarządu wspólnot mieszkaniowych #1616120 | 151.248.*.* 22 gru 2014 20:48

  wpisujac tekst pod artykułami burmistrzów blokujecie je może tu uda mi sie napisac, że na zebraniu wspólnot mieszkaniowych jeden burmistrz był arogancki a drugi pijany.to trzeba nagłośnić ciekawa jestem czy ten komentarz nie będzie zablokowany

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)