Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

W PRL-owskich klimatach

2015-01-02 08:51:21 (ost. akt: 2015-01-02 08:51:47)

Podziel się:

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Starym Szelkowie zorganizowało nietypową wystawę pt. "Czar PRL-u". Okazała się ona ciekawą lekcja historii dla dzieci i młodzieży. Dla dorosłych zaś – spotkaniem z nutką nostalgii.

Wystawę zorganizowano z okazji 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. a eksponaty można było obejrzeć w dniach 10-13 grudnia. - Nie spodziewałam się tak wielkiego zainteresowania. W przyszłości z pewnością zorganizujemy ją z większym rozmachem. Wystawy to nic innego jak rzeczy zebrane ze strychów naszych pracowników oraz przyjaciół naszego centrum - zdradziła nam Iwona Gutowska, dyrektor GCKCiS.
Wystawę podziwiały dzieciaki z podstawówki, gimnazjaliści, radni gminy, sołtysi oraz członkowie klubu seniora, nie zabrakło także wielu innych mieszkańców. Starsi z sentymentem oglądali butelki od oranżady, oryginalne obowiązkowe nakazy dostaw ziemniaków czy zboża, kwit opłaty na narodowy fundusz budowy szkół czy PRL-owskie banknoty i monety z bohaterami, którzy już nie mają takiego statusu. Dzieci były najbardziej zachwycone maszyną do pisania oraz kliszą i taśmą filmową. - Uczniowie znają teraz tylko komputery i fotografie cyfrową. Zadawali więc mnóstwo pytań. Zrobiliśmy im prelekcję, jak kiedyś wykonywano zdjęcia - dodała dyrektor.
Nie zabrakło także zabawnych eksponatów, np. opakowania proszków na ból głowy „z krzyżykiem” czy starych telegramów.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB