Sobota, 27 lutego 2021. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Piwo króluje, wódka w odwrocie

2015-01-20 12:00:00 (ost. akt: 2015-01-16 09:32:50)

Podziel się:

Zwiększa się liczba osób korzystających z Punktu Konsultacyjnego do spraw uzależnień – stwierdza Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Młynarzach.

Na sesji 22 grudnia radni przyjęli Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. Zawarta w nim analiza problemów alkoholowych opiera się na badaniach przeprowadzonych przez Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie gminy Młynarze w roku 2012. - Werbalizowana przez mieszkańców percepcja problemów alkoholowych pozwala stwierdzić, że jest to spory problem środowiska lokalnego, traktowany przez większość mieszkańców jako poważny – czytamy.
Z analizy wynika, że mieszkańcy piją najwięcej piwa – 33 proc. udziału, na drugim miejscu znalazło się wino – 28 proc., a na trzecim – drinki – 12 proc. Tylko niewielka grupa wskazała wódkę jako najczęściej spożywany „napój wyskokowy”. Ponadto diagnoza wskazuje na to, że część mieszkańców gminy ulega stereotypom związanych z piciem alkoholu, na przykład 21 proc. respondentów uważało alkohol w piwie za mniej szkodliwy niż w trunkach wysokoprocentowych. - Jest to niepokojące zjawisko, jeśli weźmiemy pod uwagę popularność piwa wśród naszych mieszkańców – pisze komisja.
Jako cele szczegółowe GPPiRPA zapisano m.in.: zwiększenie dostępności do pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla uzależnionych, udzielnie pomocy psychospołecznej i prawnej, a przede wszystkim ochrony przed przemocą rodzinom, w których występuje ten problem, prowadzenie działalności profilaktycznej.
Źródłem finansowania tych zadań jest budżet gminy oraz środki z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Oszacowano, że przyszłym roku na działania związane z programem wydanych zostanie 21 890 zł. Najwięcej, bo 10 030 zł pochłonie profilaktyka, czyli na przykład programy szkolne, imprezy, szkolenia członków gminnej komisji, udział w kampaniach ogólnopolskich czy zakup materiałów profilaktycznych. 2500 zł mają kosztować usługi pedagoga szkolnego i psychologa, 3240 zł - działalność punktu konsultacyjnego, a 1500 zł zostanie przeznaczonych na badania osób uzależnionych i związane z tym wydatki. 3000 zł natomiast zostanie przeznaczonych dla koordynatora za nadzorowanie działań gminnych programów oraz na opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie trunków.
el

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB