Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

W naszym powiecie może zabraknąć prądu

2015-02-03 08:00:00 (ost. akt: 2015-01-28 10:04:05)

Podziel się:

Jeśli poziom wody w rzece Narew dramatycznie się obniży, w powiecie makowskim może zabraknąć prądu. To póki co tylko czarny scenariusz, ale w grudniu już wystąpiło pewne zagrożenie.

Wówczas na pewnym odcinku Narew po prostu zamarzła, co spowodowało wyjątkowo niski stan wody (oceniono, że nie było takiego od 300 lat). Między innymi tam, skąd pobiera wodę elektrownia. Jest ona potrzebna jej do normalnej pracy, a konkretnie – jest wykorzystywana w układzie chłodzenia. Gdyby stan wody się nie unormował lub jeszcze opadł, produkcja prądu dla północno-wschodniej Polski mogła być zagrożona. Ale na szczęścia wszystko wróciło do normy.
Ponieważ elektrownia jest państwowa, a w dodatku jej prawidłowe funkcjonowanie ważne jest dla całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, sprawą zajęło się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Po tym, jak sytuacja się ustabilizowała, RCB wydało specjalny komunikat, który trafił m.in. do służb ratunkowych i samorządów.
W tej informacji zawarto trzy możliwe scenariusze w przypadku, gdy stan wody w Narwi spadnie poniżej 230 cm w miejscu poboru wody dla elektrowni. Pierwszy jest taki, że uda się utrzymać przy pracy dwa bloki, dzięki czemu odbiorcy energii nie odczują żadnych zmian. Drugi zakłada pracę tylko jednego bloku i ograniczenia dla odbiorców w okolicach Sokołowa Podlaskiego, Zawad, Węgrowa, Czyżewa, Wysokiego Mazowieckiego i Wyszkowa.
Natomiast trzeci scenariusz przewiduje wyłączenie wszystkich bloków, co prowadzi do black-outu (czyli rozległej awarii zasilania, utraty napięcia w sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze) w województwie podlaskim i części województwa mazowieckiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało wykaz miast i powiatów, które w przypadku realizacji tego trzeciego, czarnego scenariusza, mogły ucierpieć w wyniku czasowej utraty zasilania. Wśród powiatów z Mazowsza znalazł się też nasz, makowski.
RCB poprosiło samorządy o dokonanie przeglądów planów zarządzania kryzysowego pod kątem aktualności procedur związanych z ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej oraz przygotowanie na sytuacje, w których mimo ograniczeń w dostawach prądu, wymagana jest praca konkretnych obiektów (np. szpitali).

Dariusz Kucman

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB