Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Czerwonka także na zielonym szlaku

2015-02-05 12:00:00 (ost. akt: 2015-02-04 09:09:05)

Podziel się:

Gmina Czerwonka wystąpiła już z Lokalnej Grupy Działania Orzyc-Narew, a przystąpiła do nowo powstałej grupy "Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej". Podczas głosowania przeciwny był jeden radny.

Na terenie naszego powiatu dominowała dotąd LGD "Orzyc- Narew", która skupiła wszystkie tutejsze gminy wiejskie oprócz Karniewa, należącego do LGD "Ciuchcia Krasińskich". Teraz samorządy będą decydować, czy przejść do nowej grupy, która swoją siedzibę ma w Czerwonce Włościańskiej. Taką decyzje ma już za sobą gmina Czerwonka, a podjęto ją na ostatniej sesji rady gminy.

Mało środków z "Orzyc-Narew"

Pytanie władzom gminy w tej sprawie zadała Iwona Okrąglińska, wiceprzewodnicząca rady – Nie było mnie na posiedzeniach komisji, w związku z tym chciałabym dowiedzieć się, na co gmina otrzymała dofinansowania z LGD „Orzyc–Narew”, a na co nie - dociekała. Wymieniła kilkanaście wniosków, które składała gmina. Jak się okazało, dotacja nie została przyznana w nawet połowie przypadków, a jeśli już, to były to nieznaczne sumy, pomijając 120 tys. na świetlice wiejską w Perzanowie.
Radny Jerzy Karpiński zarzucił jednak wójtowi Pawłowi Kacprzykowskiemu, że ten zrezygnował z dofinansowania na oświetlenie miejscowości Ulaski i Lipniki. - Złożyliśmy wnioski na oświetlenie razem z kilkoma innymi gminami i nikt nie dostał środków, bo wnioski zostały odrzucone. Skąd więc ma pan takie informacje? - odpowiedział wójt. Radny natomiast kontynuował atak, mówiąc o przegranej sprawie gminy z LGD "Orzyc- Narew". - To są fakty – podkreślał Karpiński. Wójt spokojnie wyjaśnił sprawę. - Nie mogliśmy nigdy uzyskać informacji o tym, jakie są podejmowane decyzje w LGD oraz dlaczego nasze wnioski otrzymują tak małą liczbę punktów. Napisaliśmy więc pismo do zarządu LGD o udzielenie informacji publicznej. Otrzymaliśmy jednak odmowę. W związku z tym skierowaliśmy sprawę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, ten stwierdził jednak, że jako członek tej grupy powinniśmy posiadać taką wiedzę, skoro sami tę grupę tworzymy. - wyjaśniał Kacprzykowski. Gmina skierowała całą sprawę również do urzędu marszałkowskiego, który sprawuje nad LGD nadzór merytoryczny oraz ministerstwa rolnictwa, które to przyznaje środki i reguluje sprawy prawne LGD. W tych przypadkach także uznano, że gmina wiedzę na temat tego co dzieję się w tej grupie powinna posiadać.
Po tych wyjaśnieniach odbyło się głosowanie. Radni gremialnie poparli przystąpienie do nowej grupy "Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej", przeciwny był tylko Jerzy Karpiński.

Cały powiat w nowym LGD?

Jak wyjawił na sesji rady gminy, wójt Paweł Kacprzykowski, około miesiąc temu odbyło się spotkanie z włodarzami gmin, na którym zdecydowali oni, że rezygnują z obecnej grupy działania i wyrazili chęć założenia nowej. Wszyscy oprócz Romana Napiórkowskiego, wójta gminy Rzewnie. Dotychczas ubiegać o środki unijne za takim pośrednictwem mogły się samorządy do 5 tys. mieszkańców, teraz ten próg podniesiono do 20 tys. W związku z tym do nowej LGD dołączyły już miasta Różan i Maków Mazowiecki. - Zmieniły się przepisy, również w kwestii działalności LGD, które musi posiadać min. 30 tys. ludzi, aby działać z nowym budżetem unijnym 2014-2020. Skoro Maków i Różan należą już do "Zielonego Szlaku Niziny Mazowieckiej", to LGD „Orzyc-Narew” nie ma już prawa bytu - mówił wójt.


Marlena Grzeszczak

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ave #1656559 | 84.10.*.* 5 lut 2015 14:18

    Brawo!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz