Sobota, 27 lutego 2021. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Kto może iść w kamasze? Data kwalifikacji wyznaczona

2015-02-10 12:00:00 (ost. akt: 2015-02-04 09:26:19)

Podziel się:

Dowód osobisty, świadectwa szkolne lub dyplomy, zdjęcie i ewentualnie zaświadczenia medyczne – to dokumenty, które muszą zabrać ze sobą już niedługo osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej. Potrwa ona od 13 do 28 kwietnia, a odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Makowie.

Pomimo tego, że nie egzekwuje się już dawnego obowiązku zasadniczej służby wojskowej, to w wyniku kwalifikacji określa się zdolność, przede wszystkim zdrowotną, danej osoby do czynnej służby wojskowej. Jeśli wzywana osoba nie stawi się przed komisją, to organ wzywający tj. wójt czy burmistrz (prezydent) miasta, ma obowiązek doprowadzenia tej osoby za pośrednictwem policji bądź nałożyć grzywnę w celu przymuszenia.
Jeśli chodzi o kwalifikację wojskową u nas, to osoby zobowiązane stawić się na niej to te zameldowane na pobyt stały lub czasowy , trwający powyżej 3 miesięcy na obszarze powiatu makowskiego. Przed powiatową komisją lekarską młodzi ludzie będą stawali od 13 do 28 kwietnia w godzinach od 8 do 14. Zabrać ze sobą należy dowód osobisty, dokumentację medyczną, wyniki badać specjalistycznych oraz laboratoryjnych przeprowadzonych w okresie ostatnich dwunastu miesięcy, aktualną fotografię oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia i posiadane kwalifikacje zawodowe czy zaświadczenie o pobieraniu nauki.

Kto na komisję
Na komisję wojskową w br. zobowiązani są stawić się mężczyźni urodzeni w 1996 r. oraz ci urodzeni w latach 1991-1995, którzy nie posiadają jeszcze kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ten sam obowiązek dotyczy osób urodzonych w latach 1994-1995, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Przed komisją staną także kobiety urodzone w latach 1991-1996, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz te pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji (które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków). Muszą zgłosić się także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jak wygląda komisja
Podczas kwalifikacji każdy trafi do ewidencji wojskowej. Potem lekarze oceniają stan zdrowia wezwanej osoby. Sprawdzane są m.in. słuch, wzrok oraz ewentualne wady postawy. Na koniec każdemu zostanie przyznana kategoria zdolności do służby wojskowej. Kategoria A oznacza, że kandydat nadaję się do służby (tu pod uwagę brana jest także niekaralność), kategoria E zaś jest tą najniższą, która wyklucza z czynnej służby wojskowej. Wydawane są także książeczki wojskowe, a osoby uznane za zdolne do czynnej służby zostaną przeniesione do rezerwy i będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Zaś osoby z kategorią E zostaną skreślone z ewidencji wojskowej.


Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB