Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Wspólnoty pod zarząd nowej firmy

2015-02-27 12:00:00 (ost. akt: 2015-02-25 09:44:21)

Podziel się:

Zarządzane do tej pory przez Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Makowie wspólnoty mieszkaniowe do 1 marca mają wybrać administratora. Jak ustaliliśmy, już 13 z nich wskazało spółkę, powołaną do życia przez dotychczasowych pracowników MPUK-u.

Jakiś czas temu w ratuszu zapadła decyzja, że gospodarka mieszkaniowa zostanie wyłączona z Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i trafi w struktury Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W związku z tym 19 wspólnot mieszkaniowych stanęło przed wyborem nowego zarządcy. Władze miasta namawiały tych makowian, by związali się właśnie z TBS-em, którego nowym prezesem został były wiceburmistrz Grzegorz Napiórkowski.
Członkowie wspólnot podkreślali jednak świetną współpracę z MPUK-iem i strach przed TBS-em, związany z dużym zadłużeniem tej miejskiej spółki. Wynosi ono obecnie około 4 mln zł, a wynika z kredytów zaciągniętych na budowę trzech bloków. - Wspólnoty poprosiły nas, aby miasto przedstawiło im możliwości, jakie mają w wyborze administratora. Dlatego też na spotkaniu pojawił się prezes TBS, Grzegorz Napiórkowski, który zachęcał do wybrania tej spółki. Ale to nie było ciągnięcie wspólnot za uszy. Mieszkańcy prosili o możliwość wyboru, więc my im go daliśmy – podkreśla burmistrz Tadeusz Ciak.
Większość wspólnot, bo juz 13, zdecydowało się na obsługę ze strony nowej firmy, która utworzyło dwoje pracowników dotychczasowego wydziału mieszkaniowego w MPUK-u, Andrzej Rogulski (zastępca kierownika) i Bożena Grzegulska (starszy specjalista). - Nasza spółka ma zacząć funkcjonować od 1 kwietnia, obecnie oboje jesteśmy na wypowiedzeniu z poprzedniej pracy. Swoją decyzję powzięliśmy po namowach wspólnot, które nie chciały przejść pod skrzydła TBS-u – powiedział nam Andrzej Rogulski. Nie chciał komentować decyzji władz miasta w sprawie wykluczenia MPUK-u z zarządzania wspólnotami.
Burmistrz Ciak podsumowuje wszystko krótko: - Nie mamy ani pretensji, ani żalu, że ci mieszkańcy zdecydowali się na zarządce wybrać nowo powstałą spółkę. To są ich pieniądze i oni nimi zarządzają, więc mają do tego pełne prawo.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zenek #1678621 | 37.128.*.* 1 mar 2015 20:26

  Utrzymywanie Dąbrowskiego w „Jubilatce” to swoiste kuriozum. To tak na marginesie. Ale to problem spółdzielców, którzy utrzymują - moim zdaniem - zbędne stanowisko. To co zrobiły wspólnoty mieszkaniowe to majstersztyk. Przechytrzyły Ciaka, Gadomskiego i Napiórkowskiego. O jednej rzeczy nikt tutaj nie pisze, a która może mieć kolosalne znaczenie dla wielu mieszkańców. Otóż, chce zauważyć że we wspólnotach znajduje się dość spora liczba mieszkań, które są własnością miasta. Po prostu lokatorzy ich nie wykupili. Dopóki zarządem wspólnot zajmowało się MPUKiM, to nie było konfliktu interesów. Teraz to się może zmienić, bo mieszkaniami należącymi do miasta będzie zarządzało (tak pewnie będzie TBS), natomiast mieszkaniami wykupionymi przez lokatorów - prywatna spółka. Ciekawe, jak będzie przebiegała współpraca między obiema zarządcami? Czy nie nastąpią kłótnie, gdy trzeba będzie np. dokonywać remontu dachu, malowania elewacji, klatek schodowych, czy wymiany instalacji wodno - kanalizacyjnej. Co z wywózką śmieci. Czy TBS będzie musiało podpisać odrębna umowę dla tych mieszkańców, których mieszkania należą do miasta, czy też miasto przekaże swoje mieszkania pod zarząd Rogulskiego. Ktoś narobił niezłego burdelu. Zapowiada się ciekawie. Nowe władze uprawiają jazdę bez „trzymanki”. Oj, wielu ludzi zatęskni jeszcze za Jankowskim.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. makowianin #1678042 | 95.49.*.* 1 mar 2015 07:46

  No to plan Ciaka trzasnął!!! Ale musi być wk...y! Jak tu teraz ratować TBS!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zarzad #1677650 | 95.49.*.* 28 lut 2015 17:03

   Dyktatura to była do tej pory. Dyktatura MPUKa. Skończyło się i bardzo dobrze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. propozycja #1677630 | 151.248.*.* 28 lut 2015 16:37

   każdy wybór dobry, mamy demokrację, a nie autokrację, ale trochę plany spaliły na panewce, z dala od dyktatury

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ? #1677558 | 79.191.*.* 28 lut 2015 14:16

   Podobno niektóre wspólnoty wybrały Jubilatkę - wg mnie dobry wybór!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)