Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Kolejne składowisko odpadów promieniotwórczych?

2015-03-04 12:58:44 (ost. akt: 2015-03-04 12:59:14)

Podziel się:

Różan znalazł się wśród ewentualnych lokalizacji składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych, które będą powstawały w związku z planowanymi w kraju elektrowniami jądrowymi.

Temat na sesji poruszył radny Janusz Skierkowski. Mówił, że w poniedziałek (16 lutego) radni byli w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku (część Otwocka), gdzie w rozmowie z jednym z tamtejszych pracowników dowiedział się, że są brane pod uwagę trzy miejscowości, gdzie mogłoby powstać składowisko odpadów radioaktywnych, a wśród nich Różan. Zapytał burmistrza, co wie na ten temat.
- I państwo i ja jesteśmy poinformowani w związku chociażby z funkcjonowaniem komisji radiologicznej o tym, że Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło procedury zmierzające do badań geologicznych na wybranych lokalizacjach. Te badania mają potwierdzić możliwość bądź brak możliwości składowania odpadów w danym miejscu – odpowiedział Piotr Świderski, burmistrz Różana. - Żadnej informacji na temat lokalizacji składowiska w Różanie, fizycznej, ja nie posiadam, posiadam informację na temat badań geologicznych, taką samą, jaką posiadacie państwo – dodał.
Radny Skierkowski nadal dociekał, od kiedy burmistrz wie o tym, bo radni od poniedziałku. Na co wtrąciła się przewodnicząca rady Katarzyna Brzuzy, która przypomniała, iż na poprzedniej sesji odczytała oficjalnie pismo członków komisji ochrony radiologicznej informujące o przyjeździe przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki. Goście mają przedstawić plany dotyczące badań na tym terenie.
- Od poniedziałku o tym wiemy, bo nie było tam mowy o żadnej budowie wysypiska odpadów – nie ustępował radny. Z kolei inny wyjaśniał, że na spotkaniu w Świerku nikt oficjalnie o tym nie mówił, a radny Skierkowski uzyskał takie informacje z rozmów prywatnych. Poza tym urzędnik ministerstwa podkreślał, że wytypowano trzy lokalizacje i dwie miejscowości są zainteresowane powstaniem składowiska na ich terenie, ale nie ma wśród nich Różana.
Na powtórzone pytania Janusza Skierkowskiego, od kiedy burmistrz o tym wie, ten odparł, iż uczestniczył razem z przewodniczącą rady w spotkaniu z przedstawicielami resortu gospodarki około miesiąc temu. - Nasza wiedza jest wspólna w tym zakresie, to znaczy ministerstwo planuje badanie geologiczne, tak samo, jak w innych wybranych lokalizacjach, żeby potwierdzić lub wykluczyć możliwość zlokalizowania składowiska, a nie budowę składowiska na danym terenie – podkreślał włodarz.
Jak informuje resort, Polska ma stanąć przed wyznawaniem budowy nowego składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych, które zastąpi Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych już działające w Różanie od pół wieku, na początku następnej dekady. Wynika to z zapełniania się KSOP oraz przygotowania miejsca na średnio- i niskoaktywne odpady, które będą powstawały w planowanych elektrowniach jądrowych. Zaznacza, że składowisko nie będzie przyjmowało odpadów wysokoaktywnych z elektrowni oraz wypalonego paliwa jądrowego, które wymagają obiektu o zupełnie innej charakterystyce.
el

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB