Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Wkrótce przyjadą uczniowie z Niemiec

2015-04-10 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-15 14:26:15)

Podziel się:

W dniach 15-21 kwietnia odbędzie się polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Do Makowa przyjadą uczniowie z Niemiec, a w przeciwnym kierunku udadzą się przedstawiciele tutejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Aby doszło do takiej wymiany, wiele pracy musiała wykonać Anna Serafin, nauczycielka języka niemieckiego w makowskim liceum. - To bardzo trudne przedsięwzięcie, które było moim marzeniem od 2005 r., czyli odkąd pracuje w liceum. Udało mi się pozyskać dofinansowanie z makowskiego starostwa i Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W dodatku dzięki tej drugiej instytucji znalazłam partnera do tego projektu, czyli właśnie tę niemiecką szkołę, której uczniowie nas odwiedzą – wyjaśniła nam nauczycielka.
I zdradza szczegóły: - Przyjadą do nas uczniowie Goethegymnasium z Hildesheim. Myślę, że spotkanie to będzie dla nich bardzo interesujące, ponieważ ich system szkolnictwa różni się znacznie od naszego np. tym, że oni zajęcia lekcyjne mają od rana do wieczora. Goście będą nocowali u naszych uczniów w domach, m.in w Makowie, Karniewie, Szlasach Łozino, Jankowie, Słoniawach, Rupinie czy Leśniewie.
Uczniowie "Curie" wraz ze swoimi rodzicami pojadą do Warszawy, aby odebrać niemiecką grupę z dworca autobusowego, następnie dzieci z wymiany zostaną zakwaterowane w domach u poszczególnych uczniów. Dopiero 16 kwietnia zaplanowano w szkole oficjalne powitanie gości, zapoznanie ich z programem pobytu w Polsce, a także udział w lekcji języka niemieckiego, angielskiego i wychowania fizycznego. Kolejne dni będą mijały na zwiedzaniu naszego kraju i zapoznaniu gości z miejscowymi tradycjami i kulturą. Planowany jest m.in. wyjazd do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przewidziano też spotkanie w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie będzie można pojeździć konno czy uczestniczyć w ognisku i degustacji serów. Nie zabraknie oczywiście także spaceru po Makowie Mazowieckim, kiedy to uczniowie naszego liceum będą opowiadali o starym cmentarzu parafialnym czy zabytkach kultury żydowskiej.
Po wizycie licealistów z Niemiec, planowana jest rewizyta, czyli to nasi uczniowie wyjadą za naszą zachodnią granicę. Stanie się to we wrześniu.

Marlena Grzeszczak

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Klara Koch #1728366 | 83.31.*.* 4 maj 2015 16:45

  Do Treblinki jest z Makowa coś z 75km. To drugi po Auschwitz obóz zagłady. Niemcy zagazowali tam ~ 850 000 Żydów w tym prawie 100% makowskich. Bliżej, bo w Krasnem posiadłości ziemskie hr Krasińskich zajął/i zamieszkał z rodziną w pałacu ze 100ha parkiem/ gaulajter Prus Erich Koch. Zbrodniarz ten miał wisieć ale spokojnie ze starości wykitował w ZK Barczewo w 1988r

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pijany zenek #1710557 | 46.115.*.* 11 kwi 2015 21:55

  Dla nich jazda konna to żadna atrakcja. Oni mają niezłego bzika na punkcie koni. Na polach mają szopy w których trzymają te swoje koniki. Zamiast na cmentarz parafialny (nie wiem co tam jest ciekawego) niech pojadą na Wąski Las. Niech posłuchają, co ich dziadkowie wyrabiali. Dzieci nie uczą się do wieczora jak napisano w artykule. Przeważnie 8-13 max 15:00, czyli tak jak u nas.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kolega #1710184 | 70.188.*.* 11 kwi 2015 10:40

  Będą jeździć "konną"? A jak to tak można? Hihihi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz