Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Ankiety w szkołach – młodzież dużo pije

2015-04-24 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-22 10:59:14)

Podziel się:

Młodzież dość często sięga po alkohol, szczególnie piwo – wynika z ustaleń autorów Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Krasnosielc na 2015 r.

Ostatnio pisaliśmy o jego głównych ustaleniach. Dzisiaj trochę o dzieciach i młodzieży. Bo wspomniany program został oparty m.in. o diagnozę środowisk szkolnych, przeprowadzoną w formie ankiet wśród 326 uczniów klas VI podstawówek, gimnazjalistów oraz uczniów ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół w Krasnosielcu, zatytułowanych „Młodzież a substancje psychoaktywne”. Wsparto się także wynikami badań zrealizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy i Producentów Radiowych w Poznaniu w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz badań Ośrodka Profilaktyki w Płocku w ramach programu „Przeciw narkotykom – ku afirmacji życia”.
Jak napisano w programie, badania wskazują, że młodzież dość często sięga po alkohol, szczególnie piwo. „Niepokojącym jest fakt częstego sięgania po napoje alkoholowe przez osoby niepełnoletnie, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zauważa się znaczny wzrost zachowań ryzykownych przy przechodzeniu z gimnazjum do klas starszych. Wyniki wskazują, że w ciągu 3 miesięcy przed przeprowadzeniem ankiety wśród 92 osób objętych badaniem 85,9 proc. osób piło piwo, a 66,7 proc. piło wódkę” – możemy przeczytać w GPPiRPA.
Nic wiec dziwnego, że problem picia alkoholu przez młodzież, jest postrzegane jako ważny problem społeczny gminy. „Nasze działania będą koncentrowały się wokół profilaktycznej działalności informacyjno-edukacyjnej, mającej na celu zapobieganie picia alkoholu przez dzieci i młodzież. Skoordynowane, spójne działania instytucji, stowarzyszeń, a także społeczności lokalnej umożliwią skuteczniejsze próby rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie gminy” – brzmi konkluzja programu profilaktycznego.

Oprac. Dariusz Kucman

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB