Piątek, 7 maja 2021. Imieniny Augusta, Gizeli, Ludomiry

Dwuczęściowy rynek i turystyka nad zalewem

2015-04-27 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-22 12:08:25)

Podziel się:

Dwudniowe konsultacje burmistrza z mieszkańcami w związku z tworzeniem Strategii Rozwoju Makowa na lata 2015-2022 nie przyniosły jakichś przełomowych koncepcji. Mieszkańcy przedstawili jednak kilka swoich pomysłów.

Spotkania odbyły się 14 i 15 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Makowie. Burmistrz Tadeusz Ciak przedstawił na nich swoją wizję rozwoju miasta w najbliższych siedmiu latach. O opinie i wymianę poglądów prosił także uczestników spotkania. Mimo niezbyt dużej frekwencji, bo pojawiło się w sumie około 60 osób (przez dwa dni), odbyła się dyskusja.

Rynek do rewitalizacji
Za jedną z najważniejszych inwestycji w Makowie zarówno burmistrz, jak i mieszkańcy uważają rewitalizację rynku. Tadeusz Ciak przedstawił zebranym nawet pomysł, jak centrum miasta miałoby wyglądać. Rynek jest przedzielony drogą krajową na dwie części, pomysł jest więc taki, aby każda ze stron pełniła inną funkcję i wyglądała zupełnie inaczej. Cześć południowa miałaby pełnić funkcję rekreacyjno-wypoczynkową z naziemną fontanną, ławkami i zielenią. Nawet dla miłośników makowskich "żab" na obecnej fontannie, także się coś znajdzie. Burmistrz przewidział w swoich planach bowiem małą, ładną żabkę w kolorze złota zamontowaną przy fontannie. Część północna rynku miałaby być parkingiem, a także pełnić funkcję społeczno-gospodarczą, tj. służyć rozwojowi drobnej działalności. W tym celu zaproponowano montaż straganów. Ten pomysł jednak niezbyt przypadł zebranym do gustu.
Sami mieszkańcy proponowali zaś montaż sceny, budowę małej kawiarenki i zadbanie o sąsiadujące z rynkiem ulice. Te wokół rynku powinny ich zdaniem być wyłożone kostką. Wszyscy zgodnie podkreślali, aby „stworzyć własny rynek” i nie opierać się na tych z sąsiednich miast.

Pełno pomysłów
Burmistrz jako kolejne ważne inwestycje w przeciągu tych 7 lat wymienił m.in. remont starej elektrowni wodnej, bożnicy żydowskiej, budowę centralnej ciepłowni miejskiej, modernizację stadionu miejskiego, budowę ścieżki rowerowej wzdłuż torowiska byłej kolejki wąskotorowej czy zagospodarowanie zalewu.
Mieszkańcy podpowiadali także, aby stawiać na turystykę poprzez pikniki, koncerty, festiwale oraz zadbanie o teren nad zalewem i rzeką Orzyc. - Nad zalewem powinna znajdować się piękna, oświetlona ścieżka, jakaś siłownia plenerowa, a na wodzie powinny cały czas pływać kajaki, a nie stać gdzieś schowane. To miejsce powinno tętnić życiem – dowodził starosta makowski Zbigniew Deptuła.
Pomysł ścieżki nad zalewem poparł prezes klubu sportowego "Maków Biega". - Większość mieszkańców boi się pływać w zalewie, czasami oprócz mnie nikogo tam nie ma. Również marzy mi się tam ścieżka biegowa, aby można było spokojnie pobiegać bez obaw, że złamiemy nogę lub wpadniemy do wody – mówił Andrzej Grabowski.
Burmistrz natomiast dodawał, że w ramach rozwinięcia bazy sportowej w Makowie, chciałby stworzyć kort tenisowy, boisko plażowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, zmodernizować stadion, stworzyć ścieżkę rowerową, a także przystosować zalew do uprawiania sportu wodnego.
Wszystkie zgłoszone propozycje, a także te podane w wypełnionych ankietach dostępnych na stronie urzędu miasta, mają być brane pod uwagę podczas tworzenia Strategii Rozwoju Makowa na lata 2015-2022.

Oprac. Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB