Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Śmieciowa wizytówka. Błysk-Bis: Rozwiążemy problem

2015-05-05 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-29 13:34:04)

Podziel się:

Silny w zeszłym tygodniu wiatr porozwiewał śmieci po naszym mieście, szczególnie w okolicach firmy Błysk-Bis.

O interwencję w tej sprawie poprosili „Kurier” czytelnicy. - Wizytówką Makowa dla przyjezdnych są fruwające albo wiszące na drzewach reklamówki i papiery. Dla mieszkańców też nie jest to miły widok – mówił mężczyzna, który przyszedł do redakcji. – Czas, żeby zajął się tym ktoś z ochrony środowiska – podkreślał w rozmowie telefonicznej inny makowianin.-Mieszkańcy podobno interweniowali też w ratuszu. - Monitorowaliśmy to 2 dni i monitowaliśmy w firmie Błysk-Bis, aby uprzątnęła śmieci, dziś od rana jej pracownicy mieli z nimi walczyć – powiedział nam w piątek burmistrz Tadeusz Ciak. Jak zauważył, firma chyba nie radzi sobie z zadaniami, jakie na siebie wzięła. Ilość śmieci na jej posesji bowiem zamiast maleć wciąż rośnie.
Prezes spółki Wojciech Zalewski zapewnia natomiast, że teren wokół przedsiębiorstwa jest sprzątany na bieżąco dwa, trzy, a nawet cztery razy dziennie, ale silny wiatr rozwiewa ponownie lekkie odpadki. Jak wskazuje, nie jest to tylko jego problem, ponieważ podobny występuje w innych punktach miasta, gdzie zgromadzone są jakieś śmieci, na przykład przy cmentarzu.
Zapowiada również kompleksowe rozwiązanie tej sytuacji, ponieważ rozpoczyna budowę nowych obiektów, a w najbliższej perspektywie przedsiębiorstwo zacznie przetwarzać odpady posiadające wartość opałową na paliwo alternatywne (RDF) stosowane w przemyśle cementowych jako zamiennik węgla kamiennego i mazutu, i wywozić je właśnie do cementowni.
- Wiemy, że mieszkańcy interweniują, bo to nie pierwszy rok, kiedy tak się dzieje, ale poprzednie władze miasta utrudniały nam otrzymanie decyzji środowiskowych, przedłużały specjalnie procedury, co opóźniało zrobienie pozwoleń na budowę i wstrzymywało rozbudowę instalacji. Teraz mamy już prawomocne decyzje – mówi prezes Zalewski.

Elżbieta Ludwikowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB