Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Poskarżyli się na mandaty. Policja: Zła organizacja ruchu

2015-05-18 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-13 12:39:02)

Podziel się:

- Istotą problemu jest prawdopodobnie niewłaściwa organizacja ruchu – odpowiedział mieszkańcom Krasnosielca mazowiecki komendant wojewódzki policji, insp. Rafał Korczak.

Krasnosielczanie od dawna narzekali na to, że miejscowi policjanci zbyt często i w przesadny sposób karzą pieszych za przechodzenie np. poza pasami przez jezdnię. Rzecz dotyczy przecinającej Krasnosielc drogi wojewódzkiej nr 544. Tymczasem mieszkańcy podkreślają, że brakuje tam „zebr”, zwłaszcza w okolicach urzędu gminy, gdzie ruch przechodniów jest największy. Mowa o tym była m.in. na sesjach rady gminy.
Pismo w tej sprawie do szefa mazowieckiej policji za pośrednictwem sołtysa przekazane zostało w marcu br. Teraz nadeszła odpowiedź. Komendant wojewódzki insp. Rafał Korczak zapewnia w niej, iż zapoznał się z argumentacją w korespondencji, jak również dokonał analizy aktywności miejscowej policji w tym zakresie.
„W piśmie wskazujecie państwo uwagi dotyczące działań policji związanych z nadmiernym i bezzasadnym stosowaniem kar grzywny w drodze postępowania mandatowego, za wykroczenia związane z parkowaniem pojazdów oraz wykroczenia popełnianie przez pieszych uczestników ruchu drogowego” – pisze insp. Korczak. I podkreśla, że ujawnianie sprawców wykroczeń drogowych jest zapisane w ustawie.
Jak podaje, w pierwszym kwartale na terenie Krasnosielca na odcinku drogi nr 544 (ulice Mostowa, Rynek, Biernacka) zarejestrowano 44 wykroczenia popełnione przez pieszych. W większości przypadków sfinalizowano je mandatami, w jednym skierowano wniosek do sądu o ukaranie, a w 9 – zastosowano pouczenia. Ponadto policjanci ujawnili m.in. 3 wykroczenia związane z łamaniem zakazu zatrzymywania się, 12 wykroczeń polegających na jeździe bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, zatrzymano też pięciu nietrzeźwych kierowców.
„Powyższe obrazuje nie tylko lekceważące traktowanie przepisów ruchu drogowego przez jego uczestników, ale również świadczy o zagrożeniu bezpieczeństwa dla mieszkańców tego terenu” – stwierdza szef mazowieckiej policji. Dodaje, że zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa na drogach było wyrażane m.in. podczas debat społecznych na terenie garnizonu mazowieckiego. Dlatego konieczne jest reagowanie na naruszenia przepisów w tym zakresie.
„Odnosząc się do sytuacji przedstawionej przez Państwa, stoję na stanowisku, co potwierdza również Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim, że istotą problemu jest prawdopodobnie niewłaściwa bądź niesprzyjająca mieszkańcom organizacja ruchu. Społeczne oczekiwania w tym zakresie mogą znaleźć odzwierciedlenie poprzez złożenie wniosku o zmianę organizacji ruchu do organu zarządzającego ruchem. W tym przypadku jest nim Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Wniosek o zmianę może złożyć zarówno gmina, jak i sołectwo” – wskazał w swoim piśmie insp. Rafał Korczak.

Dariusz Kucman

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB