Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Spóźnialscy dostają mandaty. Nawet do 3,5 tysiąca

2015-05-15 13:04:04 (ost. akt: 2015-05-20 14:49:11)

Podziel się:

Do 11 maja makowskiemu fiskusowi dostarczono 16 „spóźnionych” zeznań podatkowych.

- To nie jest dużo, ale spodziewamy się, że jeszcze ich przybędzie – mówi Roman Gisztarowicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim. Bo na przykład w zeszłym roku do 9 czerwca po terminie wpłynęło 159 PIT-ów.
Podatnicy, którzy mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania, nie złożyli do końca kwietnia zeznania, muszą wiedzieć, że popełnili wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna. Wynika to z artykułu 56 paragraf 4 Kodeksu karnego skarbowego.
Gapiostwo może słono kosztować. Kara bowiem może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że za spóźnienie można zapłacić od 175 zł do nawet ponad 33 tys. zł. Przy ustalaniu wysokości grzywny bierze się jednak pod uwagę sytuację życiową sprawcy – warunki majątkowe, stosunki rodzinne, dochody oraz możliwości zarobkowania.
- W praktyce takie sprawy kończą się jednak przyjęciem przez podatnika mandatu karnego wystawionego przez pracownika urzędu skarbowego. Na nim natomiast nie może znaleźć się kwota wyższa niż podwójna wysokość minimalnego wynagrodzenia, obecnie 3,5 tysiąca złotych – informuje szef makowskiej placówki.
Grzywna za niezłożenie zeznania może być jeszcze wyższa, jeżeli czyn zostanie uznany za przestępstwo. To może zdarzyć się, gdy wraz z niezłożeniem deklaracji podatnik nie opłaci rocznego podatku, którego wielkość przekracza 8 400 zł (pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia). Jeżeli spóźnialski jeszcze przed wezwaniem przez fiskusa zauważy i naprawi swój błąd, składając zaległy PIT i regulując podatek wraz z odsetkami, może uniknąć kary. Do tego służy instytucja „czynnego żalu”. Prawo do skorzystania z niej ma każdy podatnik na mocy art. 16 Kks.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB