Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Będą częściej zabierać „prawka”

2015-05-21 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-20 14:49:55)

Podziel się:

Drżyjcie piraci drogowi, weszły w życie przepisy, które umożliwiają odbieranie „prawek” na trzy miesiące za przekroczenie o ponad 50 km na godz. prędkości w terenie zabudowanym. A to nie koniec obostrzeń...

Możliwość czasowego zatrzymania prawa jazdy szoferom, którzy przekroczą nadmiernie prędkość albo będą przewozić większą niż dopuszczalna zapisana w dowodzie rejestracyjnym liczba osób policjanci zyskają 18 maja. Odebrany dokument trafia do starosty (on go zatrzymuje, wydając decyzję administracyjną), a funkcjonariusze wypisują kierowcy pokwitowanie. Ważne jest umieszczenie na nim godziny zatrzymania, gdyż obowiązuje tylko przez dobę, a dla obcokrajowców – przez 72 godziny. Chodzi o to, aby taki delikwent nie musiał od razu wzywać lawety, a mógł jeszcze odprowadzić pojazd.
A co jeżeli ktoś nie zastosuje się do zakazu? Jeżeli w okresie tych trzech miesięcy zostanie przyłapany na jeździe, będzie on przedłużony o kolejny kwartał. Następna „wpadka” oznacza całkowite cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami.
Kolejne innowacje to blokada alkoholowa w aucie. W Kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy artykuł przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę. Tak zwany alcolock uniemożliwi uruchomienie auta, jeżeli poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu przekroczy 0,2 prom.
W Kodeksie wykroczeń natomiast wprowadzono możliwość orzekania zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę bez „prawka”. Ustawodawca kierował się tu podniesieniem skuteczności oddziaływania w stosunku do osób notorycznie kierującymi samochodami bez uprawnień.
A od piątku (15 maja) weszływ życie zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. Zasadnicza jest taka, że usunięto kryterium wieku, pozostawiając jedynie kryterium wzrostu. Co oznacza, że nawet dziecko, które ukończyło 12 lat, a ma poniżej 150 cm wzrostu powinno korzystać z fotelika lub urządzenia przytrzymującego. Za łamanie przepisu grozi mandat od 20 do 500 zł.
el


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB