Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Krwi coraz mniej

2015-05-22 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-20 14:50:21)

Podziel się:

Makowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża podsumował 2014 r. Poruszano także między innymi bardzo istotny dla placówki temat zatrudnienia pracownika etatowego.

Zarząd PCK w Makowie w 2014 roku kontynuował działania takie, jak: rozwój honorowego krwiodawstwa, rozwój działalności PCK wśród młodzieży szkolnej, a także pomoc potrzebującym. Jeśli chodzi o krwiodawstwo, obecnie w naszym powiecie funkcjonują trzy kluby: HDK „Nadzieja” w Sypniewie, HDK w Różanie oraz klub HDK działający przy urzędzie miasta.
Podczas zeszłotygodniowego spotkania przypomniano też, że 30 października 2012 r. został rozwiązany punkt poboru krwi w Makowie, mimo próśb ze strony tutejszego PCK-u i władz lokalnych, by tego nie robić. W zastępstwie uruchomiono pobór krwi w ambulansie co poniedziałek. W związku z likwidacją stałego punktu zaprzestano poboru krwi w klubach HDK w Karniewie i Płoniawach-Bramurze. Zarządy wymienionych klubów nie dostały zapewnienia, że wspomniany ambulans Centrum Krwiolecznictwa z Warszawy dotrze do tych miejscowości. - Gdy funkcjonował punkt poboru krwi w Makowie, pozyskiwaliśmy w granicach 1 tys. litrów rocznie. Obecnie pobór krwi odbywa się 4 razy w roku w Sypniewie, 1 raz w Różanie podczas obchodów dni Różana oraz w każdy poniedziałek przy szpitalu. W 2014 roku pozyskano łącznie 421,450 litrów krwi. W stosunku do roku 2013 nastąpił spadek o 54,4 l. Ta tendencja niestety się utrzymuje. W pierwszym kwartale br. oddano 96,3 l i jest to mniej o 14,6 l niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku – informował Marian Paczkowski, prezes makowskiego PCK.
Kolejnym problemem jest brak pracownika etatowego, o co od dłuższego czasu nasz PCK zabiega. Temat ten jest poruszany na każdym zebraniu, a zarząd liczy ciągle na przychylność władz miasta w tym zakresie. - To nasza bolączka. Brak takiego pracownika odbija się przede wszystkim na współpracy ze szkolnymi kołami PCK. Czynimy jednak starania, aby to się zmieniło – mówił Paczkowski.
Rok 2014 makowski oddział PCK zakończył ze stanem konta bankowego 2 tys. 816 zł. W kasie było zaś dodatkowo 568 zł. Zarządowi i prezesowi jednogłośnie udzielono absolutorium.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB