Czwartek, 22 kwietnia 2021. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Podniebny bat na chrabąszcze

2015-05-28 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-27 10:48:24)

Podziel się:

W celu ograniczenia nadmiernej populacji chrabąszczy 17 maja późnym popołudniem został wykonany ratowniczy zabieg agrolotniczy na terenie Leśnictwa Załuzie - Uroczysko Łaś (gmina Rzewnie).

W Nadleśnictwie Pułtusk na podstawie prowadzonego monitoringu wytypowanych zostało około 450 hektarów lasów zagrożonych masowym pojawieniem się imago (formy dorosłej) chrabąszcza majowego i kasztanowego (to leśne szkodniki). Żeby ograniczyć ich populację przeprowadzono wspomniany zabieg agrolotniczy.
„Do zabiegu został wykorzystany środek chemiczny - Mospilan 20SP. Preparat ten jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i pszczół, ale ze względów bezpieczeństwa został wprowadzony zakaz wstępu do lasu w tym uroczysku. Podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu ratowniczego w tych drzewostanach oparte było na wynikach badania zapędraczenia gleby, rozmiarze zinwentaryzowanych szkód od pędraków w uprawach oraz obserwacji tegorocznej rójki szkodnika. Optymalny termin zabiegu został określony wspólnie z Zespołem Ochrony Lasu w Łodzi i Zespołem Ochrony Ekosystemów RDLP w Warszawie. Wyniki obserwacji prowadzonych po oprysku wskazują, że termin wykonania zabiegu ratowniczego był optymalny” – precyzuje Nadleśnictwo Pułtusk.

Dariusz Kucman

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB