Niedziela, 18 kwietnia 2021. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

W „Ogólniaku” prawie dwie osoby na miejsce

2015-06-02 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-27 11:01:47)

Podziel się:

Trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie uruchomiono nowy kierunek – technik przetwórstwa mleczarskiego.

Do tej klasy złożonych zostało około 20 podań, a miejsc jest 30. Nie wiadomo, ilu uczniów zdecyduje się ostatecznie na nowy kierunek. Początkowo bowiem mają możliwość wybrania trzech miejsc, do których składają dokumenty. Jednak jeżeli będzie ich przynajmniej 15, można stworzyć klasę dwuzawodową, gdzie w zajęciach ogólnokształcących uczestniczą wszyscy, a podczas zawodowych są podzielni na dwie grupy.
Nowością od zeszłego roku jest tu także technik usług fryzjerskich. - Nawiązaliśmy też współpracę z firmą AUTO-HIT w kierunku kształcenia ślusarzy. Będą tam mieli zajęcia praktyczne – informuje dyrektor Elżbieta Rakowska. Oprócz tego gimnazjaliści mają do wyboru technikum żywienia i organizacji usług gastronomicznych, technikum ekonomiczne, technikum agrobiznesu i technikum architektury krajobrazu, a w szkole zawodowej kierunki: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, monter zabudowy i robot wykończeniowych, z kolei w wielozawodowej: cukiernik, stolarz, piekarz, wędliniarz, fryzjer, sprzedawca lakiernik, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, mechanik, operator pojazdów i maszyn rolniczych. Jest też liceum ogólnokształcące. - Bardzo się staramy propagować kierunki zawodowe dla uczniów, którzy nie mają zbyt dobrych ocen i nie planują studiów – podkreśla dyrektor Rakowska. I w tym roku więcej jest podań do technikum niż do liceum. A ogólnie dotychczas napłynęło ich ponad 260.
Z kolei w makowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej na 120 miejsc jest 228 chętnych. Wiceszefowa Urszula Nienałtowska uważa, że wśród uczniów nie ma tendencji stawiania na kształcenie zawodowe, więcej ich chce pójść do liceum, zdać maturę i wybrać się na studia. Ta placówka proponuje gimnazjalistom sześć klas tematycznych: politechniczną (z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką lub językiem angielskim), medyczną (biologia, chemia, matematyka), językowo-prawniczą (język polski, język obcy, wiedza o społeczeństwie, elementy historii), uniwersytecką (matematyka, geografia, informatyka lub język angielski), sportową (biologia, dwa języki obce, wychowanie fizyczne, 10 godzin zajęć sportowych, preferowana dyscyplina to siatkówka) oraz wojskowo-techniczną (matematyka, fizyka, chemia, elementy języka obcego). Nauczyciele zorientują się, na jakie kierunki jest największe zapotrzebowanie i docelowo powstaną cztery klasy pierwsze. - Gdyby osoba wybrała oddział, który nie powstanie z powodu małej liczby chętnych, zaproponujemy jej inny – mówi.
Przypomnijmy, że „papiery” do szkół ponadgimnazjalnych można było składać do 22 maja, do 23 czerwca można dokonywać zmiany wyboru szkoły, do 29 czerwca trzeba dostarczyć oryginały lub poświadczone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu. 2 czerwca będzie można sprawdzić, kto, gdzie został przyjęty, zaś do 6 czerwca – potwierdzić wybór szkoły. Rekrutacja kończy się 7 lipca, kiedy to należy sprawdzić ostatecznie, czy jest się na liście kandydatów przyjętych do wybranej szkoły.
el


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB