środa, 3 marca 2021. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Praca jest! Ale dla fachowców…

2015-06-09 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-02 11:28:41)

Podziel się:

W naszym powiecie pracy nie ma jedna czwarta mieszkańców. Okazuje się, że wolne etaty są, głównie dla mężczyzn, ale brakuje fachowców.

Jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Makowie, liczba bezrobotnych w pow. makowskim na koniec kwietnia wynosiła 4271 osoby, w tym 1920 to kobiety. Najwięcej zarejestrowanych było wówczas długotrwale pozostających bez zatrudnienia – 2873. Osób bez pracy przed 25. rokiem życia na liście znajdowało się 1056, przed 30. – 1706, a po „pięćdziesiątce” - 873.
Kilkadziesiąt z nich mogłoby dostać etat, gdyby miało odpowiednie wykształcenie – najlepiej zawodowe lub techniczne, a pytaliśmy tylko w największych firmach na terenie powiatu. - Od dwóch czy trzech miesięcy poszukujemy pracowników i nie możemy znaleźć. Mamy 30 miejsc – mówi Piotr Oleksiak, prezes firmy Grill-Impex, która w naszym powiecie ma swoje zakłady w Sieluniu (gm. Młynarze), Szelkowie i nowo powstały – w Kaszewcu (gm. Różan). To właśnie tam brakuje rąk do pracy. Potrzebne są osoby z wykształceniem technicznym na nowe linie – operatorzy maszyn.
Fachowców – spawaczy i ślusarzy - zatrudni także zawsze makowski AUTO-HIT. - My ciągle zatrudniamy nowych pracowników, ostatnio przyjęliśmy 13 osób niepełnosprawnych. Jest to liczba wystarczająca w tej chwili, ale jeżeli zgłosi się do nas ktoś z wykształceniem i dokumentami, to każdą kandydaturę rozpatrujemy. Polityka jest taka, żeby taka osoba nie odeszła z kwitkiem – zapewnia Marcin Nowotka, menadżer firmy. Obecnie w AUTO-HICIE zatrudnionych jest ok. 200 pracowników.
Natomiast w Mazowieckiej Spółce Mleczarskiej w Makowie (dawny zakład firmy Dr. Oetker) na razie wolnych etatów nie ma. Jednak, jak podkreśla prezes Rafał Rzepka, od listopada przedsiębiorstwo, jak mało które, zatrudniło 70 osób, m.in. do laboratorium, magazynu i przy produkcji.

Elżbieta Ludwikowska

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB