Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

„Śmieciowa” żywność znika ze szkół

2015-06-09 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-02 11:32:45)

Podziel się:

Koniec z czipsami, batonikami i słodkimi napojami gazowanymi w szkolnych sklepikach – także tych makowskich.

Od przyszłego roku szkolnego wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W jej myśl ze szkolnych sklepików ma zniknąć tak zwane śmieciowe jedzenie, czyli produkty, które zawierają składniki szkodliwe dla zdrowia, na przykład dużą ilość soli czy cukru. Przedszkolaki i uczniowie nie będą mogli kupić w placówce chipsów, niektórych ciastek, napojów, także energetyzujących, jedzenia typu fast food i instant. Zastąpić je mają zdrowe przekąski, owoce, warzywa, kanapki oraz woda. Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie można także reklamować.
Ajentów sklepików, którzy się nie dostosują, czekają sankcje. Inspekcja sanitarna będzie mogła nałożyć grzywnę do 5 tys. zł, ale nie mniejszą niż 1 tys. zł, a dyrektor placówki rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym.
Sklepik w makowskim Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej podobno w dużym stopniu spełnia już te standardy. Do kupienia są tam czipsy w postaci suszonych krążków jabłek, wafle ryżowe, każdego dnia świeże, różnorodne kanapki z warzywami w cenie od 1,5 zł do 2,5 zł w zależności od użytego pieczywa. - Mamy automat z ciepłymi napojami, a nie ma z batonikami, chociaż taki też nam proponowano – informuje dyrektor Elżbieta Rakowska. I podkreśla, że nowe przepisy są ze wszech miar słuszne.
Jak mówi Elżbieta Płosińska kierująca Zespołem Szkół nr 2 w Makowie, w obecnej chwili funkcjonuje tam minisklepik, nie można go nazwać sklepikiem z prawdziwego zdarzenia. Na prośbę dyrekcji dotychczas wycofano z niego słodkie, gazowane napoje, nie ma czipsów, są natomiast batoniki i słodkie bułki. - Nie wiem, czy będzie funkcjonował od 1 września. Jeśli nie spełni nowych wymagań, to nie – usłyszeliśmy od dyrektor.
el

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB