Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Gaz oddala się od Makowa

2015-06-11 09:16:12 (ost. akt: 2015-06-11 09:18:18)

Podziel się:

Gazyfikacja powiatu makowskiego w najbliższym czasie raczej odchodzi w sferę marzeń, ponieważ Polska Spółka Gazownictwa uzależnia tą decyzję od faktu, czy sam Maków podłączyłby się do niej. A ratusz postawił, jak wiadomo, na kotłownię węglową.

W zeszłym roku w gminach naszego powiatu PSG przeprowadzała ankietę, w której mieszkańcy mieli się wypowiedzieć, czy chcieliby i ewentualnie od kiedy korzystać z gazu ziemnego. Dane te miała przeanalizować i zdecydować, czy przedsięwzięcie się jej opłaca. Dotychczas jednak dotarły do niej informacje na ten temat z terenu gm. Różan – o zakładach produkcyjnych, instytucjach użyteczności publicznej i liczbie gospodarstw domowych w poszczególnych miejscowościach oraz z gm. Szelków – 140 ankiet i gm. Krasnosielc – 170 ankiet. - Jesteśmy w trakcie analizy oraz uzupełniania posiadanych informacji. Niestety, nie mamy jeszcze pełnych informacji z ankiet z pozostałych gmin oraz miasta Makowa Mazowieckiego, pozwalających spółce zidentyfikować przyszłych klientów oraz ocenić potencjał rozwojowy całego terenu - informuje Renata Łatanik, specjalista ds. komunikacji i CRS w Polskiej Spółce Gazownictwa. Jak dodaje, dopiero pełne informacje o zapotrzebowaniu na paliwo gazowe pozwolą spółce przystąpić do analizy technicznej, podczas której zostaną ustalone parametry sieci gazowych i kierunek zasilania, oraz zostanie przeprowadzona analiza ekonomiczna, oceniająca efektywność ekonomiczną inwestycji.
Decyzja o gazyfikacji będzie mogła zostać podjęta dopiero po przeprowadzeniu tych analiz. Ich pozytywny wynik pozwoliłby na ujęcie zadania w Planie Rozwoju Spółki wraz z określeniem szczegółowego harmonogramu inwestycji.
Jednak Łatanik podkreśla, że do PSG nie dotarły informacje od władz naszego miasta w kwestii deklaracji przyłączenia się do sieci gazowej strategicznego dla tej inwestycji klienta – ciepłowni miejskiej. Ich brak uniemożliwia dokonanie analizy technicznej oraz ekonomicznej przedsięwzięcia.
Ale, jak już wiadomo, miasto zdecydowało się na budowę centralnej kotłowni na węgiel, miał, ewentualnie z możliwością współspalania biomasy. W tej chwili trwa dialog techniczny, który pozwoli ratuszowi na rozeznanie rynku, sprawdzenie, jakie są możliwości w tym zakresie i technologie. Zgłosiły się 3 firmy. Klamka więc raczej zapadła. Późniejsza, ewentualna przebudowa kotłowni na gazową jest możliwa, ale może pociągnąć za sobą milionowe koszty.

Elżbieta Ludwikowska

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB