Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Wielka, biała plama. Makowski zalew skażony?

2015-06-11 13:40:20 (ost. akt: 2015-06-11 13:57:04)

Podziel się:

Nieznana substancja pojawiła się dziś w wodach makowskiego zalewu. Co to jest? Jeszcze nie wiadomo. Postawiono na nogi straż pożarną, policję, a także pracowników oczyszczalni ścieków w Makowie Mazowieckim i inspektorów ochrony środowiska.

Substancja, która pojawiła się w wodzie, jest koloru białego i przypomina mleko. Nie jest zbyt gęsta, jednak ma dość nieprzyjemny zapach. - Jechałam tędy rowerem o 8 rano do pracy i ta woda już tak wyglądała. Nie wierzę, że ktoś mógł zrobić taki numer i wlać do zalewu tę substancję. Ludzie nadal nie dbają o wspólne dobro– powiedziała nam jedna z mieszkanek.
Do czasu wyjaśnienia, czy substancja jest niebezpieczna dla ludzi i środowiska, strażacy postanowili rozłożyć na wodzie tzw. rękaw, który uniemożliwi rozmieszczenie się jej, gdyby zmienił się kierunek wiatru.
Próbki białej mazi pobrali przedstawiciele makowskiej oczyszalni ścieków z jej kierownikiem, Krzysztofem Myślakiem na czele.- Wstępne badania, które przeprowadzi oczyszczalnia, mają wskazać, czy substancja jest bezpieczna. Jeśli nie, będzie wiązało się to z wielkimi kosztami dla miasta i straży. Jest jej niestety na tyle dużo, że niezbędne by było ściągnięcie kilkunastu beczkowozów. Takich płynów nie przyjęłaby również oczyszczalnia. Trzeba by było przekazać je gdzieś do utylizacji – powiedział nam jeden ze strażaków. Jak się dowiedzieliśmy, powiadomieni o całym zajściu zostali także inspektorzy ochrony środowiska z Ostrołęki. Oni również będą prawdopodobnie będą badać tajemniczą maź.
-Widzę, że wypłynęło już przy brzegu kilka martwych, dużych ryb. Sądzę jednak, że jeśli trująca okazałaby się ta substancja to tych ryb byłoby znacznie więcej. Te wspomniane musiały paść już wczęśniej – uspokaja Jan Kubaszewski, członek makowskiego koła BOLT 36 Polskiego Związku Wędkarskiego.
Akcja nad makowskim zalewem ciągle trwa, o jej przebiegu będziemy informować.

Marlena Grzeszczak


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pele #1752299 | 178.235.*.* 11 cze 2015 18:49

    Poszukać w skarpach zalewu pod poziomem wody nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych. Na pewno wtedy uda się takich sytuacji uniknąć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz