Czwartek, 22 kwietnia 2021. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Palący problem z „deszczówką”

2015-06-27 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-26 11:01:15)

Podziel się:

Kanalizacja deszczowa w naszym mieście istnieje w zasadzie wyłącznie na nowo powstałych osiedlach i częściowo w centrum miasta. A w dodatku w tej ostatniej lokalizacji tak naprawdę nie spełnia norm związanych z ochroną środowiska.

Jak można przeczytać w przyjętym niedawno przez radnych Planie Rozwoju Lokalnego Makowa Mazowieckiego, w dziedzinie sprawności i wydajności systemów naszego miasta to stan kanalizacji deszczowej stanowi największy problem. Urzędnicy przyznali, że kanalizacja deszczowa w centrum nie odpowiada normom związanym z ochroną środowiska. W dodatku znaczna część rynku nie posiada kanalizacji deszczowej w ogóle, a wody opadowe odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej.
Głównym odbiornikiem wód opadowych z terenów miasta jest rzeka Orzyc. Wsparciem są tu rowy otwarte i kanały melioracyjne, stanowiące dopływy Orzyca.
Badania i pomiary czystości odprowadzanej wody też nie są korzystne dla miasta z uwagi na brak separatorów na kolektorach odpływowych. Z siedmiu wyjść kolektorów do rzeki, tylko dwa posiadają separatory.
W związku z tymi problemami ratusz w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2015-2020 zamieścił kilka związanych z „deszczówką” inwestycji. Są to: rozbudowa sieci kanalizacyjnej w ul. Kolejowej i montaż separatora w ul. Spółdzielczej (szacuje się, że inwestycja ta wyniosłaby 200 tys. zł i miałaby zostać przeprowadzona w latach 2016-2020), budowa kanalizacji deszczowej w ulicach: Rynek, Kilińskiego, Kościuszki i 1 Maja (za 100 tys. zł, realizacja w latach 2015-2018), rozbudowa sieci kanalizacyjnej i deszczowej wraz z montażem separatora na ul. Polnej (280 tys., realizacja w latach 2015-2016) oraz przebudowa ulicy Bursztynowej wraz z montażem separatora (3 mln zł, realizacja w latach 2016-2018 r.).
Władze, oprócz angażowania w te przedsięwzięcia inwestycyjne środków własnych miasta, zamierzają pozyskiwać na nie pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy krajowych programów operacyjnych.

Marlena Grzeszczak

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB