Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

Emeryci na Warmii

2015-07-07 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-01 14:05:43)

Podziel się:

Emeryci z Gminnego Klubu Emeryta w Sypniewie corocznie poznają inną część Polski, dlatego już wiosną postanowili, że w tym roku odwiedzą przepiękną Warmię – historyczną krainę w obecnym województwie warmińsko-mazurskim.

W sobotę 20 czerwca o godzinie siódmej rano 19 osób (emeryci i nie tylko) autokarem, w towarzystwie pilota – pani Ewy, wyruszyło na tę jednodniową, ale i niecodzienną eskapadę zorganizowaną przez Zenobię Olkowską – prezesa koła emeryckiego. Od razu po wyjeździe z Sypniewa rozpoczęły się śpiewy, którym przewodziła Jadwiga Glinka. - Pogoda i humory dopisywały, więc wszyscy zaangażowali się w śpiewanie. Uczestnicy wyjazdu nie zapomnieli też o modlitwie różańcowej, ponieważ pierwszym punktem programu było zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, a przecież to Matka Boża Gietrzwałdzka prosiła o odmawianie różańca świętego – opisuje Wiesława Gisztarowicz.
Dodaje, że już o godzinie dziewiątej sypniewska grupa była w położonym malowniczo Gietrzwałdzie, który leży na skraju Warmii, otoczony niewielkimi wzgórkami nad rzeką Giłwą, prawym dopływem Pasłęki. Miejscowość jest znana na całym świecie dzięki objawieniom maryjnym z 1877 roku. Matka Boża ukazała się wtedy wielokrotnie dwóm dziewczynkom. 100 lat po tych wydarzeniach Stolica Apostolska uznała prawdziwość objawień i dziś są one jedynymi objawieniami maryjnymi w Polsce oficjalnie uznanymi przez Kościół, a Gietrzwałd nazywany jest polskim Lourdes.
O godzinie dziesiątej uczestnicy wyjazdu spotkali się z księdzem przewodnikiem, który opowiedział o tym świętym miejscu, a następnie wzięli udział w mszy świętej w ich intencji. Modlili się przed pięknym wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Koronował go prymas kard. Stefan Wyszyński w obecności kard. Karola Wojtyły, który potem odwiedził to miejsce już jako Jan Paweł II.
Podobno wzmocniona duchowo sypniewska grupa pomaszerowała do źródełka, które pobłogosławiła sama Matka Boża, a następnie chętni przeszli Drogę Krzyżową. Wyjeżdżając z Gietrzwałdu, wiele osób żałowało, iż nie znało tego miejsca wcześniej i stwierdziło, iż wróci tutaj na pewno.
A potem był posiłek, obserwowanie pięknego warmińskiego krajobrazu i przed godziną 14 wszyscy byli już przed olsztyńskim planetarium. Seans filmowy „Dobór Naturalny” dostarczył niesamowitych emocji. Przeniósł uczestników w czasie do XIX-wiecznej Anglii, gdzie poznali Karola Darwina – przyrodnika i twórcę teorii ewolucji. Wraz z nim, na żaglowcu HMS Beagle, wyruszyli w podróż ku wybrzeżom Ameryki Południowej. Podczas wyprawy razem z Darwinem odkrywali niezwykłe gatunki zwierząt i skamieniałości dawnych organizmów.
Potem wycieczkowicze udali się do Nidzicy. - Czas przejazdu upłynął „śpiewająco”. Żeby dostać się na krzyżacki zamek położony na lewym brzegu Nidy, należało pokonać wysokie wzgórze. O godzinie szesnastej na podzamczu czekał na sypniewskich podróżników przewodnik – pasjonat historii i nie tylko. Niezwykle barwnie opowiedział o historii tej potężnej gotyckiej warowni od wieków majestatycznie górującej nad miastem i wybudowanej około 1370 roku, a następnie oprowadził po zamku – opisuje Wiesława Gisztarowicz.
Podczas drogi powrotnej humory dopisywały, dlatego uczestnicy zatrzymali się nad Jeziorem Zawadzkim znajdującym się w pobliżu Janowa, w którym proboszczem wiele lat był ks. Antoni Mamiński, obecnie emeryt, ale jeszcze pracujący w sypniewskiej parafii. Kontakt z przyrodą był ważny, ale i piknikowe kiełbaski, małosolne ogórki oraz drożdżowe bułeczki cieszyły się powodzeniem. Oczywiście, nie zabrakło i rozmów, i tańców nad brzegiem tego malowniczego jeziora.
Sypniewscy podróżnicy w rozmowach niejednokrotnie wspominali ks. Ryszarda Dębka, dlatego w drodze powrotnej postanowili pomodlić się przed jego grobem, który znajduje się na cmentarzu w Krasnosielcu.


Elżbieta Ludwikowska

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB