Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Porażone zboża. Fuzarioza w natarciu

2015-07-12 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-09 14:37:58)

Podziel się:

Plantacjom pszenicy ozimej zagraża fuzarioza kłosów zbóż – poinformował makowski oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania fuzariozy kłosów zbóż na plantacji pszenicy ozimej należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura (15-26 st. C) oraz duża ilość światła w okresie kłoszenia i kwitnienia.
- Objawy choroby obserwuje się na kłosach. Przy silnym porażeniu na plewach, plewkach, osadce kłosowej i na źdźble u nasady kłosa mogą być widoczne pomarańczowe lub różowe skupienia zarodnikowania grzyba. Porażeniu ulegają również ziarniaki – informuje Leszek Chodkowski, kierownik makowskiego oddziału WIORiN.
Jak zaznacza, zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub po stwierdzeniu pierwszych objawów porażenia na kłosach, od początku do końca fazy kłoszenia.
- W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby, wykonywanie zabiegów można przedłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna, z uwzględnieniem terminu karencji środka ochrony roślin – przestrzega w komunikacie Chodkowski.
W celu ograniczenia źródeł porażenia należy: stosować właściwy płodozmian, przyorywać słomę zbóż, stosować zbilansowane nawożenie azotem, do wysiewu używać zdrowego ziarna, uprawiać odmiany mało podatne na choroby.
WIORiN zaleca też wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych czy hodowlanych. Trzeba jednocześnie pamiętać o zasadach wynikających z ustawy o ochronie roślin:
- Środki ochrony roślin mogą być stosowane jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania;
- Środki ochrony roślin stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, czyli przeciwdziałać ich zniesieniu na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem;
- Środki ochrony roślin stosuje się w wykorzystaniem sprzętu sprawnego technicznie;
- Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany tylko przez osoby przeszkolone;
- Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej co najmniej 3 lata.
dk
Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB