Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Znaleźli ceramikę z XV wieku

2015-08-01 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-30 13:14:02)

Podziel się:

Ruszyły badania archeologiczne w budynku dawnej bożnicy Bet Hamidrasz przy ulicy Zielony Rynek 5. Jest to pierwszy etap prac, których zwieńczeniem będzie powstanie Izby Pamięci Narodowej w Makowie Mazowieckim. Podczas badań znaleziono w ziemi kawałki ceramiki z XV i XVI w.

Budynek synagogi został zbudowany w 1857 roku z funduszy rabina Salomona Fiszela. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny przebudowano budynek na dom mieszkalny. Jego stan nie pozwolił jednak na to aby nadal ktoś w nim mieszkał. Radni Miejscy wstępnie zdecydowali o sprzedaży synagogi. Zmienili jednak zdanie i podjęli decyzję , że powstanie tam Izba Pamięci Narodowej.
Ponieważ budynek pamięta tak dawne czasy, jako pierwsi weszli tam archeolodzy. Chcą zbadać sposób postawienia fundamentów a także która część budynku jest pierwotna, a co zostało dobudowane. Póki co ustalono, że oryginalne są tylko cztery słupy i jedna belka. Przy okazji znaleziono kawałki ceramiki z XV i XVI w. Jest to drobne lecz z pewnością bardzo ciekawe odkrycie, które świadczy o tym, że budynek znajduje się na miejscu średniowiecznego osadnictwa.
W związku z tym, że okazało się, że ziemia pod budynkiem i wokół niego kryje w sobie tak ciekawe odkrycia, każdy etap prac remontowych w budynku i wokół niego będzie wymagał obecności i nadzoru archeologów.

mg

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB