Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Trzy pożary. podpalenie?

2015-09-05 10:51:20 (ost. akt: 2015-09-09 08:26:31)

Podziel się:

W nocy z 30 na 31 sierpnia wybuchły trzy dziwne pożary - płonął kosz, stos drewna, trawa, śmieci a nawet pojemnik na odzież używaną. Trwają ustalenia czy nie były one wynikiem podpaleń.

Na szczęście pożary były nie wielkie i nikt w nich nie ucierpiał. Strażacy bardzo szybko poradzii sobie z ogniem. Pierwszy pożar wybuchł przy ul.Kopernika. Paliła się tam trawa oraz śmieci na obszarze blisko 100 m kw. Kolejne zgłoszenie makowscy strażacy otrzymali prawie o godzinie 2. Ogień pojawił się w pojemniku z używaną odzieżą i koszu na śmieci przy ul. Mickiewicza. Do największej tragedi mogło dojść jednak kwadrans później, podczas pożaru na terenie tartaku przy ul. Gen. Pułaskiego. Zapłonąl tam stos drewna na palecie. Nie ulega wątpliwości, że przy tego typu pożarach ważna jest każda sekunda, ponieważ ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia. Strażacy działali jednak bardzo sprawnie i nie doszło do wielu szkód. Aktualnie trwają ustalenia, czy doszło tu do podpaleń. Jeśli faktycznie tak było i sprawca zostałby ustalony musiałby liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Podpalenie jest przestępstwem niezależnie od tego czy dotyczy budynku mieszkalnego, gdzie występuje zagrożenie ludzkiego życia czy też podpalona zostanie np. trawa. Prawo jest surowe i takie wybryki kończą się karą więzienia. Jeśli sprawca wywołuje pożar, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach (tzn. którego wartość przekracza 1 mln zł). Wówczas podlega karze pozbawienia wolności od roku aż do 10 lat. Jeśli zostanie ustalone, że sprawca podpalenia działał nieumyślnie grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3. Nawet jeśli pożar zostanie ugaszony w porę nie zwalnia to sprawcy od odpowiedzialności karnej. Nawet za wyrzucenie niedopałka papierosa w lesie podlega się karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Najsurowszą karę ustawodawca przewidział dla sprawcy, jeśli wywołany przez niego pożar spowodował śmierć człowieka lub ciężkie obrażenia wymagające długotrwałego leczenia. Wówczas sąd może wymierzyć sprawcy od dwóch, aż do 12 lat więzienia.

Marlena Grzeszczak

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB