Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Sypniewo. Spotkanie Pokoleń z okazji Święta Niepodległości

2015-11-18 10:12:09 (ost. akt: 2015-11-18 10:17:22)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

W listopadzie ubiegłego roku na Spotkaniu Pokoleń z okazji Święta Niepodległości członkowie Gminnego Klubu Emeryta w Sypniewie postanowili, że takie uroczystości odbywać się będą corocznie i tak też uczynili.

We wtorek 10 listopada do Gminnego Ośrodka Kultury przybyli nie tylko organizatorzy, ale również goście - wójt gminy Jarosław Napiórkowski, doktor Roman Zakrzewski, ks. Edward Kaczmarczyk oraz uczniowie klasy piątej Publicznej Szkoły Podstawowej w Sypniewie wraz z wychowawczynią Małgorzatą Wilczewską.
Prezes Gminnego Klubu Emeryta Zenobia Olkowska serdecznie powitała wszystkich zebranych, w tym szczególnie ciepło nowo przybyłych członków: Marię Klik, Genowefę Miłuńską i Apolonię Pieragowską. Nawiązała do Święta Niepodległości, odczytując ponadczasowe, ciągle aktualne słowa wielkiego Polaka, wielkiego patrioty – św. Jana Pawła II, który mówił: „Mijają stulecia, a Polska rośnie wśród kolei losów, jak ten wielki, dziejowy dąb ze swoich korzeni, z których idziemy w przyszłość. Potrzeba nam nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość, sprawiedliwość, uczciwość, ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna. Niech wspaniałe świadectwo miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii będą wyzwaniem i przykładem dla nas, do zbiorowego poświęcenia się wielkim narodowym celom”.
Następnie prezes Olkowska zaprosiła na występ w wykonaniu uczniów sypniewskiej szkoły, którzy weszli na odświętnie udekorowaną przez nich scenę w mundurach wojskowych, o co zadbała wychowawczyni i rodzice uczniów klasy piątej (kilkoro z nich uczestniczyło w spotkaniu). Młodzi artyści w pięknych słowach i melodiach przypomnieli o trudnych czasach niewoli naszego kraju. Wyrecytowali (wiersze Bełzy, Norwida, Żuławskiego…) i wyśpiewali („O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Białe róże”, „Rota”…) to, o czym każdy Polak powinien pamiętać. Ukazali doniosły moment odzyskania niepodległości. Przypomnieli przybyłym na to spotkanie, ile trudu kosztowało utrzymanie odzyskanej niepodległości. Ukazali ofiary polskich dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę czy więzienia. Niewątpliwie uwrażliwili wszystkich zebranych na piękno ojczystej poezji i pieśni patriotycznej.
Prezes Zenobia Olkowska gorąco podziękowała uczniom klasy piątej oraz wspomagającemu ich Michałowi z klasy 0 oraz pani Małgorzacie Wilczewskiej za piękną lekcję historii i patriotyzmu. Ciepłe podziękowania w kierunku uczniów i ich wychowawczyni skierował wójt sypniewskiej gminy – Jarosław Napiórkowski, który zwrócił uwagę zebranych na to, o czym każdy Polak powinien pamiętać, że Polska to nasze miejsce na mapie, to z trudem zdobyta niepodległość, to kraj, który jest dla nas bardzo ważny. Żeby tradycji stało się zadość, oba pokolenia odśpiewały „Polskie kwiaty”, a pani Jadwiga Glinka w podziękowaniu również zaśpiewała jedną ze swoich piosenek.
Uczniowie wraz z wychowawczynią wrócili do szkoły, a członkowie Gminnego Klubu Emeryta oraz goście śpiewali patriotyczne piosenki. Czas płynął miło przy wspólnych rozmowach, aż żal było się rozstawać. Oczywiście, wszyscy przybyli na to spotkanie mogli posilić się pysznym ciastem upieczonym przez p. Kazimierę Wilczewską i Apolonię Pieragowską oraz sypniewską piekarnię, a kawę i herbatę serwowały panie: Janina Częścik i Maria Majkowska, które również pięknie udekorowały stoły.
Starsi wiedzą i pamiętają o tym, że niepodległość to najważniejsze słowo w życiu każdego narodu. Zapamiętają to również i młodsi. Wspólne wielopokoleniowe spotkanie okazało się dobrym pomysłem na uczczenie 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


Zarząd Gminnego Klubu Emeryta
w Sypniewie



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB