Sobota, 10 kwietnia 2021. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Strażak po służbie uratował płonącego mężczyznę

2015-12-03 15:51:58 (ost. akt: 2015-12-03 16:10:49)

Podziel się:

St. ogn. Dariusz Szewczak z Państwowej Straży Pożarnej w Makowe Mazowieckim okazał się ogromnym bohaterem. Narażając swoje życie uratował płonącego sąsiada.

Do zdarzenia doszło 2 grudnia w miejscowości Nowe Gąsewo (gm. Sypniewo). Tuż przed godziną 16 st. ogn. Dariusz Szewczak przebywając w domu zauważył, że w drewnianym budynku sąsiada, dokładnie w kuchni, pojawił się ogień.


Dzięki szybkiej reakcji uratował mężczyźnie życie

Natychmiast powiadomił telefonicznie służby ratunkowe i nie czekając udał się w kierunku domu objętego pożarem. Przez okno dostrzegł w pomieszczeniu kuchennym palącego się człowieka. Narażając własne życie, bez żadnego zabezpieczenia, wyważył drzwi w mieszkaniu objętym pożarem. Po wejściu do środka przy pomocy wiadra z wodą ugasił płomienie na poszkodowanym i ewakuował go z pomieszczenia objętego pożarem po czym udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy. Z chwilą ewakuacji na miejsce pożaru dotarł zastęp OSP Gąsewo. Poszkodowanemu podano tlen oraz zabezpieczono przed wychłodzeniem, następnie przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego.


Wykonywałem swoje obowiązki

- Zacząłem dobijać się do mieszkania lecz drzwi były zamknięte. Nawoływałem sąsiada lecz on nie odpowiadał. Bez wahania wyważyłem drzwi mocnym kopnięciem. Gdy dostałem się do środka budynku, mężczyzna już był cały w płomieniach. Po ewakuowaniu go na zewnątrz razem z druhami z OSP Gąsewo udzieliłem poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy i pomogłem wnieść na noszach do karetki pogotowia– relacjonuje st. ogn. Dariusz Szewczak. Po ewakuacji poszkodowanego dogaszono palące ubranie znajdujące się w kuchni i oddymiono pomieszczenia. Gdyby nie szybka reakcja, prawdopodobnie, mężczyzna nie przeżyłby.


Strażak, który został bohaterem

St. ogn. Dariusz Szewczak w Komendzie Powiatowej PSP w Makowie Mazowieckim służbę pełni od 1995r. Posiada bogaty zasób wiedzy fachowej, którą skutecznie wykorzystuje w praktyce. Jego przykładne i bezinteresowne oddanie służbie pożarniczej znalazło swój szczególny oddźwięk podczas pożaru, jaki miał miejsce w dniu 2 grudnia, kiedy to uratował życie swojemu sąsiadowi.
- Wypełniając rotę ślubowania PSP z narażeniem własnego życia, nie bacząc na okoliczności dokonał bohaterskiego czynu ratując życie osobie, która znalazła się w niebezpieczeństwie. Wykazane przez niego cechy, niezbędne w strażackim rzemiośle są godne naśladowania i umacniają w społeczeństwie pozytywny wizerunek obowiązków służbowych z których on wywiązuje się wzorowo - podziwiają go pozostali makowscy strażacy.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Marlena Grzeszczak


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bez komentarza #1873955 | 195.117.*.* 4 gru 2015 22:54

  nadbrygadier szefo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. janusz #1873045 | 188.146.*.* 4 gru 2015 05:13

  wielki szacun takich ludzi nam potrzeba spoko koleś

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. anonim #1872973 | 89.74.*.* 3 gru 2015 22:57

  Strażakiem nie tylko na służbie. Gratuluję i podziwiam!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz