Czwartek, 5 sierpnia 2021. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Odśnieżaj chodnik, jak nie chcesz zapłacić kary

2016-01-07 12:18:21 (ost. akt: 2016-01-07 12:24:02)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podziel się:

Mieszkańcy bardzo często zapominają, że do ich obowiązku należy utrzymanie czystości i porządku m.in. przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż ich posesji.

W przypadku, gdy chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości bądź zarządcy drogi odszkodowania. Ponadto, zgodnie kodeksem wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.


Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz obowiązującym na terenie Makowa regulaminem utrzymania czystości i porządku to właściciel nieruchomości jest opowiedziany za odśnieżanie chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Ponadto odpowiedzialność za utrzymanie chodników ciąży również na poszczególnych zarządcach dróg. W Makowie to: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, Powiatowy Zarząd Dróg, a także na Urząd Miasta.

Wyroki sądowe w obrocie
Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku m.in. przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Jednakże w obrocie prawnym występują prawomocne wyroki Sądów Okręgowych (Sąd Okręgowy w Kielcach – wyrok z dnia 23 marca 2012 r. sygn. akt. IX Ka 10/12; Sąd Okręgowy w Ostrołęce – wyrok z dnia 5 października 2010 r. sygn. akt. II Waz 47/10), w myśl których właściciel nieruchomości zobowiązany jest odśnieżać również w przypadku, kiedy ciąg pieszy oddzielony jest od nieruchomości pasem zieleni.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB