Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Kto może iść w kamasze? Data kwalifikacji wyznaczona

2016-02-05 12:37:32 (ost. akt: 2016-02-05 12:37:33)

Podziel się:

Dowód osobisty, świadectwa szkolne lub dyplomy, zdjęcie i ewentualnie zaświadczenia medyczne – to dokumenty, które muszą zabrać ze sobą już niedługo osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej. Potrwa ona od 7 do 22 marca, a odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Makowie.

Pomimo tego, że nie egzekwuje się już dawnego obowiązku zasadniczej służby wojskowej, to w wyniku kwalifikacji określa się zdolność, przede wszystkim zdrowotną, danej osoby do czynnej służby wojskowej. Jeśli wzywana osoba nie stawi się przed komisją, to organ wzywający tj. wójt czy burmistrz (prezydent) miasta, ma obowiązek doprowadzenia tej osoby za pośrednictwem policji bądź nałożyć grzywnę w celu przymuszenia.
Jeśli chodzi o kwalifikację wojskową u nas, to osoby zobowiązane stawić się na niej to te zameldowane na pobyt stały lub czasowy , trwający powyżej 3 miesięcy na obszarze powiatu makowskiego. Przed powiatową komisją lekarską młodzi ludzie będą stawali od 7 do 22 marca. Zabrać ze sobą należy dowód osobisty, dokumentację medyczną, wyniki badać specjalistycznych oraz laboratoryjnych przeprowadzonych w okresie ostatnich dwunastu miesięcy, aktualną fotografię oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia i posiadane kwalifikacje zawodowe czy zaświadczenie o pobieraniu nauki.

Kto na komisję
Na komisję wojskową w br. zobowiązani są stawić się mężczyźni urodzeni w 1997 r., mężczyźni urodzeni w latach 1992-1996, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1995-1996, które powiatowa komisja lekarska uznała za czasowo niezdolne do służby wojskowej. Przed komisją staną również kobiety urodzone w latach 1992-1997 i posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej (absolwentki szkół medycznych i farmaceutycznych, weterynaryjnych, psychologii). Muszą zgłosić się także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jak wygląda komisja
Podczas kwalifikacji każdy trafi do ewidencji wojskowej. Potem lekarze oceniają stan zdrowia wezwanej osoby. Sprawdzane są m.in. słuch, wzrok oraz ewentualne wady postawy. Na koniec każdemu zostanie przyznana kategoria zdolności do służby wojskowej. Kategoria A oznacza, że kandydat nadaję się do służby (tu pod uwagę brana jest także niekaralność), kategoria E zaś jest tą najniższą, która wyklucza z czynnej służby wojskowej. Wydawane są także książeczki wojskowe, a osoby uznane za zdolne do czynnej służby zostaną przeniesione do rezerwy i będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Zaś osoby z kategorią E zostaną skreślone z ewidencji wojskowej.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. turbodoładowany #1926126 | 176.0.*.* 5 lut 2016 21:55

    A za fotografię Burmistrz zwraca, cz sam ją robi?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz