Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

60 rocznica przyjęcia święceń kapłańskich ks.pral. Józefa Śliwki

2016-02-15 12:36:53 (ost. akt: 2016-02-15 13:31:52)

Podziel się:

Ksiądz prałat Józef Śliwka, wieloletni proboszcz parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim, obchodził swój diamentowy jubileusz. Uroczystości odbyły się w niedzielę a przewodniczył im biskup Roman Marcinkowski.

Kościół pw. Bożego Ciała, gdzie odbywała się uroczysta msza święta, wypełniony był po brzegi wiernymi. Przybyli harcerze, dzieci i młodzież z Zespołu nr 1, księża z dekanatu makowskiego, władze samorządowe i rodzina jubilata. Wszyscy składali księdzu najserdeczniejsze życzenia i przekazali na jego ręce kwiaty. W swoim przemówieniu ks. Józef Śliwka dziękował wszystkim za pamięć. Wspominał także początki swojego kapłaństwa. - Z łaski Bożej jestem tym, kim jestem – mówił ks. Śliwka, jednocześnie wyrażając wdzięczność tym, którzy pomogli mu odnaleźć powołanie i w nim trwać: rodzicom, profesorom z seminarium, biskupom płockim i wiernym. -60 lat temu byłem święcony podczas trwania Wielkiego Postu. Dla mnie ma to swoistą wymowę. Kolor fioletowy jest znakiem pokuty, bo jesteśmy tylko słabymi ludźmi, także na drodze kapłańskiej. Do tego dziękczynienia Bogu za dar łaski kapłaństwa dołączam także wielką skruchę, za wszystko, co było niewłaściwe – mówił jubilat.


RASTER
Ks. prałat mgr Józef Śliwka urodził się 11 lutego 1930 roku we wsi Mystkówiec Stary w parafii Pniewo niedaleko Pułtuska. Rodzicami jego byli Antoni i Małgorzata ze Światkowskich. Edukację rozpoczął w siedmioklasowej szkole podstawowej w Pniewie.Następnie przez 4 lata uczęszczał do pułtuskiego gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi. Po jego ukończeniu przez 2 lata uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki w Płocku. Ze względu na fakt, iż władze komunistyczne nie uznawały egzaminów dojrzałości składanych w Niższych Seminariach, Józef Śliwka maturę państwową złożył w liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Tu wyróżniał się szczególnym umiłowaniem świętej liturgii, łaciny i śpiewu kościelnego, czym do dnia dzisiejszego wzbudza uznanie swych wiernych. Swoją pracę duszpasterską rozpoczął w parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku. Tu, jako młody wikariusz, człowiek o dużej łatwości w nawiązywaniu kontaktów, był lubianym duszpasterzem. Ze szczególną uwagą poświęcił się pracy katechetycznej. Pracował w tej placówce przez 5 lat. Następnie został przeniesiony do pracy w parafii farnej w Ciechanowie. Tu jednak nie dane mu było posługiwać przez dłuższy czas. Po roku Biskup Płocki skierował go na studia specjalistyczne z apologetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie ze studiów ks. Józef Śliwka został mianowany wikariuszem nowo utworzonej parafii pw. św. Zygmunta przy bazylice katedralnej w Płocku.W 1966 r. rozpoczął pracę w Kurii Diecezjalnej. Początkowo został mianowany na stanowisko notariusza Płockiej Kurii Diecezjalnej, które piastował przez rok czasu. W 1967 r. Biskup Płocki mianował go kanclerzem kurii, które to stanowisko piastował przez prawie 12 lat. W ciągu tego czasu wykonywał jednocześnie wiele różnych obowiązków nie zaniedbując dalszego dokształcania. Dnia 13 grudnia 1967 r. ukończył szkolenie prawne duchowieństwa. W 1968 r. Biskup powierzył mu odpowiedzialne stanowisko obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim. Piastował je przez 2 lata do 1970 r.
13 kwietnia 1969 r. został mianowany wykładowcą apologetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. W tym samym roku w uznaniu za pracę na rzecz diecezji bp. B. M. Sikorski odznaczył ks. Józefa Śliwkę godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Płockiej. Od 15 września 1969 r. był odpowiedzialnym za sprawy finansowe i majątkowo – gospodarcze diecezji. Jako jeden z najbliższych współpracowników biskupa był odpowiedzialny również za zażalenia i korespondencję kierowane do rządcy diecezji oraz organizowanie konferencji z władzami cywilnymi i kościelnymi. Był jednocześnie członkiem diecezjalnej rady administracyjnej. 6 października 1970 r. został mianowany przez biskupa kanonikiem gremialnym płockiej kapituły. W latach 1971 – 1972 ks. Śliwka pełnił także obowiązki dyrektora Wydawnictwa Diecezjalnego. W październiku 1973 został mianowany zastępcą wikariusza generalnego.
Kolejny etap służby dla Diecezji Płockiej w życiu ks. Kanonika rozpoczął się wraz z nominacją na stanowisko proboszcza parafii pw. św. Marcina w Gostyninie. Pracował tam dwa lata. W tym czasie finalizował prace przy budowie świątyni parafialnej. W dalszym ciągu prowadził wykłady w Płockim Seminarium.
W 1980 r. został mianowany proboszczem w parafii p.w. św. Józefa w Makowie Mazowieckim. W roku następnym został mianowany przez biskupa Sikorskiego na okres 3 lat wicedziekanem rejonowym rejonu pułtuskiego oraz dziekanem dekanatu makowskiego.Po 12 latach pracy dziekańskiej w 1993 r. bp Kamiński zwolnił go z tej funkcji. Jednak po trzech latach powierzono ks. Śliwce obowiązki wicedziekana na kadencję 1996 - 1999. Ponownie został mianowany dziekanem, a także jednym z prałatów Kapituły Katedralnej Płockiej, które to funkcje pełnił do przejścia na zasłużoną emeryturę, .

Do najważniejszych osiągnięć ks. Józefa Śliwki dokonanych w makowskiej placówce duszpasterskiej trzeba zaliczyć: wybudowanie nowego domu parafialnego w latach 1982 - 1986, utworzenie w 1987 r. kaplicy w Szpitalu Rejonowym, w 1988 r. powiększenie terenu cmentarza grzebalnego a następnie wybudowaniem i urządzeniem kaplicy na tymże cmentarzu, oraz wiele prac konserwatorsko - remontowych prowadzonych w obrębie zabudowań sakralnych i gospodarczych parafii. Czas proboszczowania Księdza Prałata to także okres duszpasterzowania w trudnych warunkach stanu wojennego, pracy z istniejącymi i tworzenia nowych grup parafialnych i wytężonej pracy kapłańskiej na wszystkich, wymagających tego płaszczyznach.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB