Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Marzenia się spełniają

2016-10-31 10:59:00 (ost. akt: 2016-10-31 10:58:20)
Przecięcie symbolicznej wstęgi

Przecięcie symbolicznej wstęgi

Autor zdjęcia: K.Kujawa

Podziel się:

Ochotniczej straży pożarnej z Niesułowa, dzięki swojej ciężkiej pracy, uporowi i zapałowi, udało się wybudować i wykończyć remizę strażacką i to za „niewielką” sumę – 250 tys. złotych.

Przyjeżdżamy do niewielkiej wsi Niesułowo leżącej w gminie Krasnosielc. Z daleka widać już nowy, żółty budynek w centrum wsi. Nieopodal wejścia tłoczą się zaproszeni goście. Aura nie sprzyja, wciąż z nieba siąpi deszcz. Mimo to wszyscy są szczęśliwi, uśmiechają się do siebie serdecznie i wyczekują. Chcieliby zobaczyć już dzieło zaradnych strażaków.

Trudne początki

Niesułowo zamieszkuje 120 mieszkańców. We wsi funkcjonuje prężnie Ochotnicza Straż Pożarna licząca 18-stu druhów. To najstarsza OSP na terenie gminy Krasnosielc, utworzona w roku 1903. Jak tłumaczą strażacy, poprzednia siedziba OSP była już bardzo zniszczona, stąd wniknęła potrzeba wybudowania nowego budynku. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na zakup materiałów budowlanych, w tym celu strażacy organizowali m. in. zabawy taneczne. Część środków na budowę przeznaczyła Gmina Krasnosielc. W 2014 roku rozebrano starą remizę, a już we wrześniu 2015 roku oddano do użytku garaż strażacki. Trzeba tu zaznaczyć, że wszystko ochotnicy z OSP Niesułowo robili własnoręcznie, w czynie społecznym. 22 października oddali do użytku świetlicę. Cały budynek stał się kompletny.

„Włożyliśmy w budowę nie tylko prace, ale i serce”

Kosztorys inwestycyjny opiewał na kwotę 650 tys. złotych, jednak dzięki zaradności i pracowitości strażaków koszt budowy remizy wyniósł 250 tys. złotych. W budynku mieści się garaż, duża, nowocześnie wyposażona świetlica, kuchnia i łazienki. Wszystko pięknie wykończone. Niezwykłego czynu społecznego nie mógł nie docenić wójt gminy Krasnosielc. Pochwalił także postawę osób, które nie pochodzą z Niesułowa, ale również czynnie uczestniczyły w tej inicjatywie.
- Są wśród nas osoby, które swoją pracą, często bezinteresowną, pomagały przy budowie tej świetlicy wiejskiej, tej remizy. Nie są to osoby z miejscowości Niesułowo. Wszystkim Państwu, którzy do tego się przyczyniliście swoją bezinteresowną pomocą, nie żądając za to pieniążków, składam serdeczne podziękowania. – powiedział Paweł Ruszczyński.
Według wójta Krasnosielca, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej pokazali, że marzenia się czasami spełniają, a wykonana przez nich praca jest ważna także dla gminy.
-Niedawno zmarły, nasz wielki reżyser Andrzej Wajda powiedział, że w życiu trzeba zrobić bardzo wiele dobrych, pięknych rzeczy, żeby ktoś po nas przynajmniej jedną, dwie zapamiętał. I tutaj Szanowni Państwo przebiliście mistrza, wykonaliście jedną, ważną, wielką dla was, dla całej gminy rzecz (…) W gminie, w powiecie, każdy z zaproszonych gości będzie to wasze dzieło wspominał z wielką dumą, z wielką radością […] - docenił niezwykłą inicjatywę strażaków z Niesułowa wójt Ruszczyński.

Jest z czego być dumnym

Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. sołtys Niesułowa Magdalena Zduńczyk, lokalni radni, radny województwa mazowieckiego Marian Krupiński, wicestarosta powiatu makowskiego Dariusz Wierzbicki oraz komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim Piotr Brdękewicz. Nową świetlicę poświęcił proboszcz parafii w Amelinie, ksiądz Szczepan Borkowski.
OSP z Niesułowa została odznaczona medalem pamiątkowym "Pro Masovia" przyznawanym za wybitne zasługi i całokształt działalności dla województwa mazowieckiego a także złotym medalem "Za zasługi dla Pożarnictwa".
Leszek Kubat, komendant OSP Niesułowo, podziękował wszystkim za pomoc w budowie, a szczególnie żonom, które musiały przez czas trwania robót radzić sobie bez swoich mężczyzn.
Od teraz niesułowscy strażacy mogą uczyć się i pracować w doskonałych warunkach.

KK

Przekazanie kluczaKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB