Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Krasnosielckie gospodynie poznały zwyczaje Podhala

2016-11-21 15:57:00 (ost. akt: 2016-11-21 15:55:57)

Autor zdjęcia: Gmina Krasnosielc

Podziel się:

W dniach 4-6 listopada panie z kół gospodyń wiejskich z Amelina, Drążdżewa, Grabowa, Grądów, Karolewa, Niesułowa, Nowego Sielca i Raków wzięły udział w wyjeździe studyjnym na Podhale.

Pierwszego dnia gospodynie zdobyły wiedzę na temat wspierania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i ekologicznego ze środków Unii Europejskiej. Miały też okazję spotkać się z miejscowym rolnikiem, który wygłosił prelekcję o produktach lokalnych. Uczestnicząc w warsztatach poznały tajniki produkcji serów takich jak bundz, bryndza i oscypek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku

Kolejny dzień był niezwykle ważny dla każdej z pań, gdyż poznały one prężnie działające i słynne na całą Polskę, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. Krasnosielczanki dowiedziały się z jakich źródeł finansowania należy korzystać realizując swoje pomysły. Panie wymieniły się doświadczeniami i kontaktami, co stanowi doskonałą bazę do nawiązania współpracy międzyregionalnej. Wieczorem, w ramach warsztatów kulinarnych, kobiety wspólnie z gaździną przygotowywały regionalne podhalańskie dania, w których zasmakowały się podczas uroczystej kolacji przy góralskiej muzyce.

Panie zwiedziły Podhale

W ostatnim dniu uczestniczki wyjazdu studyjnego odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne, zmodernizowane dzięki wsparciu funduszy unijnych. Gospodarze, oprowadzając po swoim obejściu, opowiedzieli o doświadczeniach w pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz w jaki sposób dotacja pomogła im usprawnić i rozwinąć pracę.
Ponadto gospodynie zwiedziły Zakopane, nie pomijając Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, stary Kościół pod wezwaniem MB Częstochowskiej i cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz kaplicę na Jaszczurówce, co pozwoliło im poznać przepiękną, tradycyjną zakopiańską architekturę i historię tego regionu. Podziwiały też panoramę Tatr z Gubałówki.

Nowe doświadczenia

Dzięki operacji „Poznajemy zwyczaje Podhala – wyjazd studyjny dla Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Krasnosielc” panie zgłębiły wiedzę dotyczącą wiecznie żywej tradycji i kultury góralskiej oraz pozyskiwania środków unijnych dla wspierania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i ekologicznego. Z pewnością zdobycie przez nie nowych kompetencji przyczyni się do aktywizacji mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.
Operacja została zrealizowana w ramach projektu „Działalność KSOW PROW 2014-2020 – 2016 rok” w ramach Pomocy Technicznej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 24 040,00 zł. Pozostałe koszty w wysokości 3 850,00 zł zostały pokryte z budżetu Gminy Krasnosielc.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB