Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Już pół wieku przekazują wiedzę

2016-11-22 15:03:00 (ost. akt: 2016-11-22 15:02:11)

Autor zdjęcia: K.Kujawa

Podziel się:

W piątek 18 listopada odbyła się uroczystość jubileuszowego 50-lecia Szkoły Podstawowej Nr 2. Nauczyciele i uczniowie placówki przybliżyli zebranym gościom jej historię.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Makowie Mazowieckim powstała w 1966 r. na skutek podziału istniejącej już podstawówki. W pięciu salach wydzielonych w budynku Liceum Ogólnokształcącego uczyło się na dwie zmiany 315 dzieci. Siedmioosobową Radą Pedagogiczną kierował p. Janusz Żerański ,a od 1967r.p. Włodzimierz Artyfikiewicz.
Po trzech latach , w 1969r. decyzją miejscowych władz oświatowych siedzibę szkoły przeniesiono do powojennego baraku przy ul. Warszawskiej . Dopiero rok 1975 przyniósł wyczekiwany moment. 11 listopada Szkoła Podstawowa nr 2 rozpoczęła pracę w nowo wybudowanym lokalu przy ulicy Pułaskiego 15.

Nadanie imienia

Nową kartę w historii szkoły otworzył rok 1980/81.Uchwałą Rady Pedagogicznej nadane zostało szkole imię Jana Kochanowskiego oraz sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski ,Radę Pedagogiczną i zakłady pracy. Kolejny rok szkolny przyniósł efekty wcześniejszego wyżu demograficznego. Przewidywany na sześciuset uczniów budynek musiał pomieścić 928.Trudne warunki sprawiły ,że zajęcia kończyły się ok.1800,a klasy pierwsze przeniesione zostały do sal w Liceum Ogólnokształcącym. Dopiero w roku 1986 oddano do użytku nowe skrzydło, co częściowo rozwiązało problemy lokalowe.

Czasy współczesne

Rok 2007 był bardzo ważnym momentem w historii placówki. Oddano do użytku halę sportową, z której korzystają zarówno dzieci z przedszkola, jak i młodzież z gimnazjum. Poza tym w tym samym roku dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 2 została p. Elżbieta Płosińska. Szkoła cały czas się rozwija (powstały pracownie językowe, komputerowe, sala zabaw, plac zabaw oraz wielofunkcyjne boisko sportowe). W roku bieżącym edukację w tej placówce rozpoczęło 756 uczniów, w tym 510 w szkole podstawowej .W ciągu 50 lat istnienia, szkołę opuściło ponad 5 tys. absolwentów ,pracowało w niej ponad 100 nauczycieli pod kierownictwem 4 dyrektorów.
Na uroczystości zjawili się nie tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale również władze miasta, powiatu, województwa, emerytowani nauczyciele, mieszkańcy i sponsorzy. Każdy na wejściu otrzymał upominki i coś słodkiego. Zagrała także Orkiestra Dęta z Makowa Mazowieckiego. W holu odsłonięto pamiątkową tablicę.

KK


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB