Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Sylwester dawniej

2016-11-29 12:33:00 (ost. akt: 2016-11-29 12:32:17)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Niektóre osoby potrafią planować, jak spędzą ten dzień z dużym wyprzedzeniem. Inni decydują się dopiero na kilka dni przed 31 grudnia. Popularne są wyjazdy w góry, domówki i bale Sylwestrowe. Jak spędzali ten dzień nasi przodkowie?

Niegdyś bale zarezerwowane były wyłącznie dla szlachty i mieszczaństwa. Ziemianie najpierw udawali się saniami na zbiorowe polowania, później palili ogniska, przy których się posilali i pijali wódkę. Po południu wracali do swoich majątków i bawili się dalej. Mieszkańcy miast świętowanie rozpoczynali od wieczornych nieszporów, aby później udać się na uroczystą kolację. W Sylwestra podawano bardzo dużo słodkości (pierników, faworków, pączków) i różnego rodzaju alkohole. Kolacje były bardzo uroczyste. Uczestnicy ubierali się elegancko, obdarowywali się prezentami i składali domownikom najserdeczniejsze życzenia. Śpiewali także kolędy, ponieważ początek nowego roku obchodzony był jako jeden z dni wchodzących w skład tzw. oktawy Bożego Narodzenia. Kolędy wprawiały świętujących w podniosły nastrój. Bywało, że śpiewano także dowcipne przyśpiewki bazujące na melodii kolęd.

Baty zamiast fajerwerków

Dzisiejszy pokaz fajerwerków zastępowało strzelanie z batów. O północy nasi przodkowie wznosili toasty winem, ponczem lub kruszonem. Towarzyszyło temu składanie życzeń noworocznych. W niektórych miejscach w Polsce, nie w andrzejki, a właśnie w Sylwestra odbywały się wróżby. Przystrajano również w kolorowe stroje zwierzęta gospodarskie. Zwyczajem kultywowanym w niektórych regionach Polski do dziś są noworoczne psikusy. Głownie dzieci i młodzi ludzie robili sąsiadom „niespodziankę” malując szyby i robiąc różne niewinne dowcipy. W Nowy Rok każdy wystrzegał się czynności i sytuacji uchodzących powszechnie za nieprzyjemne, ponieważ dużą wagę przywiązywano do przysłowia „Jaki Nowy Rok, tak i cały rok”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB