Sobota, 27 lutego 2021. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Wycinka drzew bez zezwolenia?

2016-12-30 09:13:04 (ost. akt: 2016-12-30 09:10:23)

Podziel się:

Ustawa regulująca wycinkę drzew na prywatnych posesjach czeka już tylko na podpis prezydenta. Zakłada ona możliwość wycięcia drzewa bez zezwolenia w przypadku, gdy wycinka nie będzie związana z działalnością gospodarczą.

Od 1 stycznia 2017 roku nie będzie trzeba prosić o zezwolenie na ścięcie drzewa na prywatnej posesji. Do tej pory, w przypadku wycięcia drzewa bez specjalnych pozwoleń, właścicielowi groziły olbrzymie kary finansowe.
- „Zniesienie ograniczeń w zakresie usuwania drzew jest realizacją postulatów polskiego społeczeństwa. To danie ludziom wolności wyboru i swobody działania w sferze ich prywatnej własności – czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska cytat z wypowiedzi Jana Szyszko, ministra środowiska.

Mniej restrykcyjne przepisy

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody zakłada również zmniejszenie administracyjnej kontroli wycinki drzew i krzewów. Podwyższone zostaną m.in. obwody drzew, co do których nie ma obowiązku zdobycia zezwolenia, a także obwody drzew, co do których nie ma obowiązku uiszczenia opłaty za usunięcie. Z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Decyzje w rękach samorządów

Nowelizacja zakłada przede wszystkim przeniesienie kompetencji do regulowania spraw związanych z wycinką drzew i krzewów na poziom lokalny. Ma to na celu umożliwienie gminom samodzielne i jak najpełniejsze kształtowanie polityki ochrony zadrzewień i zakrzewień na swoim terenie. To do samorządów będzie należała decyzja, czy zliberalizować zasady ochrony zadrzewień, czy wręcz przeciwnie – zaostrzyć je, aby objąć ochroną obiekty cenne przyrodniczo, którą są jej wizytówką. Dodatkowo wprowadzone zostaną zmiany umożliwiające gminom określanie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, co oznacza, że uzyskają one realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu opłat. Stawki opłat nie mogą przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów. Celem ustawy jest również umożliwienie zachowania na terenie lasów oraz w ich sąsiedztwie wszystkich elementów środowiska we właściwym stanie ochrony, w szczególności gatunków będących przedmiotem zainteresowania UE i chronionych gatunków ptaków.

Nieuzasadniona ingerencja

Z nowej ustawy wynika, że każdy właściciel ma prawo wyciąć drzewo na własnej posesji jeśli nie będzie to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obecnie kary za wycinkę drzew dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. O zezwolenie trzeba się ubiegać u wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Jak informuje Ministerstwo Finansów stanowi to nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości.
KK

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB