Piątek, 5 marca 2021. Imieniny Aurory, Fryderyka, Oliwii

Akcja "Bezpieczne Przejście"

2017-01-12 12:40:00 (ost. akt: 2017-01-12 12:39:39)

Podziel się:

W dniu 12 stycznia 2017 roku (czwartek) makowscy policjanci będą prowadzić działania „Bezpieczne Przejście”. Szczególnym nadzorem ze strony funkcjonariuszy objęte zostają przejścia dla pieszych.

W okresie jesienno-zimowym osoby piesze stanowią grupę uczestników ruchu drogowego szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy wręcz „tonie” w mroku. Widoczny staje się dla kierowcy dopiero w światłach samochodu. Z drugiej strony podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową, najczęściej niewłaściwie szacując prędkość i odległość zbliżającego się pojazdu.

Jednak to nie tylko kierowcy popełniają błędy. Głównym „grzechem” pieszych jest wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, że jest to bezpieczne, że nie nadjeżdża samochód. Często zapominają o tym, czego uczyli się będąc dziećmi – o rozglądaniu się przed wejściem na ulicę. W ten sposób nie dają szans ani sobie, ani kierowcom na uniknięcie wypadku.

Co zatem robić ? Przede wszystkim patrzeć i widzieć, a także zadbać o to, aby być widzianym. Zmrok, ciemne kolory ubrań, opady deszczu, śniegu czy mgła – to wszystko ogranicza widoczność. Jakikolwiek element odblaskowy znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo na drodze. Podczas gdy kierowca jest w stanie zobaczyć pieszego w ciemnościach dopiero z odległości ok. 20 m, to przy używaniu przez pieszego odblasków dystans ten zwiększa się nawet do 150 m. To ogromna różnica, która może uratować życie, daje bowiem możliwość na zatrzymanie pojazdu przed pieszym, bądź też jego ominięcie.

Drugą kwestią jest uwaga na drodze. Dla pieszych będzie to upewnienie się, czy mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, dla kierujących natomiast zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

KPP Maków Mazowiecki

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tomek #2159284 | 83.6.*.* 13 sty 2017 17:42

    Zdecydowana większość kierowców obecnie mocno zwalnia przed przejściami. Ostatnio właśnie wielu pieszych zachowuje się całkowicie nieodpowiedzialnie. Wchodzą na jezdnię bez rozejrzenia się wprost pod samochód, bo ich zdaniem mają ZAWSZE pierwszeństwo. (kodeks drogowy mówi, że nie wolno wchodzić wprost pod samochód). Wiele przejść nie jest wcale oświetlona lub słabo a ludzie są ubrani w 100% na czarno zimą. Pamiętajcie żaden samochód nie zatrzyma się w miejscu, a kierowca w nocy łatwo moze przeoczyć ludzi ubranych jak kominiarz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #2158738 | 46.113.*.* 13 sty 2017 00:17

    niech piesi też uważają jak wchodzą na przejścia,również mają obowiązek upewnienia się że nie wtargną na jezdnie.ale z czym tu mowa jak niektórzy ludzie nie umieją przejść przez główne skrzyżowanie w Makowie,gdzie trzeba nacisnąć przycisk na sygnalizatorze,a przecież wisi tabliczka z napisem chcesz przejść to naciśnij i tak nieraz stoją i stoją,tego powinni uczyć ,lipa wielka z tymi pieszymi zero ostrożności i nie znają żadnych przepisów ruchu drogowego,a następni to rowerzyści to są mistrzowie dróg i mostów,zjeżdzają przez przejścia na chodnik i z chodników przez przejścia na jezdnię prosto pod jadące samochody,tego trzeba uczyć albo solić ostro mandaty

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz