Wtorek, 20 kwietnia 2021. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Bezpieczni podczas pracy ciągnikiem

2017-01-17 12:52:00 (ost. akt: 2017-01-17 12:53:17)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Z danych statystycznych opracowanych w Placówce Terenowej KRUS w Makowie Mazowieckim za rok 2016 wynika, że do największej liczby wypadków doszło z użyciem ciągników rolniczych.

Odnotowano 5 takich zdarzeń, co stanowi 14,28% wszystkich odnotowanych wypadków. Przyczyną wszystkich tych wypadków był nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia. Aby zapobiec tego typu wypadkom, należy przestrzegać podstawowych reguł bezpieczeństwa.

Odpowiednie kwalifikacje

Podczas użytkowania ciągnika, należy bezwzględnie przestrzegać zasad opisanych w instrukcji obsługi. Ciągnik powinna obsługiwać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i stosowne przeszkolenie wymagane przy obsłudze. Do kierowania ciągnikiem rolniczym po drogach publicznych uprawnia prawo jazdy kategorii T,B,C lub D. Aby kierować ciągnikiem z przyczepą konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii T,B,C,D razem z uprawnieniem E.

Prawidłowe użytkowanie

Przed rozpoczęciem pracy ciągnikiem należy sprawdzić prawidłowość działania poszczególnych mechanizmów tj. układu kierowniczego, oświetlenia, układu hamulcowego, zespołu jezdnego, osłon zabezpieczających. Nie wolno podejmować pracy ciągnikiem będąc pod wpływem alkoholu i w stanie złego samopoczucia.

Przestrzeganie zasad BHP

W kabinie nie wolno przewozić luzem narzędzi lub innych przedmiotów, które mogą być niebezpieczne w czasie wypadku.W ciągniku podczas pracy może przebywać tylko kierowca, chyba że ciągnik wyposażony jest w dodatkowe siedzenie a dokument rejestracyjny przewiduje możliwość przewożenia innych osób.

W czasie eksploatacji ciągnika zabronione jest:

* wyskakiwanie lub zeskakiwanie z pojazdu w czasie ruchu;

* cofanie z maszyną w położeniu bocznym;

* zaczepianie lin, łańcuchów lub haków holowniczych do miejsc konstrukcyjnie nieprzewidzianych do tego celu;

* sprawdzanie poziomu cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia lub otwieranie korka wlewu oleju przy rozgrzanym silniku;

* rozłączanie napędu lub zatrzymanie pracy silnika przy jeździe ze stoków;

* uruchamianie i pozostawienie pracującego silnika w pomieszczeniach zamkniętych, pozbawionych systemu odprowadzania spalin na zewnątrz;

* przebywanie między ciągnikiem a maszyną współpracującą;
* wchodzenie na dysze, zaczepy, ramy i inne części ciągnika lub zagregowanej z nim przyczepy lub maszyny;

* poruszanie się ciągnikiem po pochyłości przy wyłączonym biegu lub silniku.

Przy parkowaniu ciągnika na pochyłym terenie należy zaciągnąć hamulec ręczny i włączyć odpowiedni bieg, przeciwny do kierunku staczania się ciągnika. Należy pamiętać, żeby nie parkować ciągnika z ciężkim ładunkiem na stromym zboczu.

Wjeżdżając pod górę należy wybrać odpowiedni bieg, eliminując potrzebę zmiany biegów w czasie podjazdu pod górę. Należy zawracać zawsze na szczycie wzniesienia a nie na jego boku.
Zjeżdżając z góry należy wybrać odpowiedni bieg, czyli taki sam jak przy podjeżdżaniu, co zapewni właściwe hamowanie silnikiem.

Ważne, aby niezwłocznie zgłaszać wypadki

Jeżeli jednak do wypadku w gospodarstwie dojdzie, pamiętajcie, aby ten wypadek niezwłocznie po jego zaistnieniu, a nie po zakończeniu leczenia, zgłosić do Placówki Terenowej KRUS, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu wypadku może mieć wpływ na ustalenie przyczyn i jego okoliczności.
Jego zgłoszenia może dokonać poszkodowany lub inna osoba, niezwłocznie po jego zaistnieniu, w najbliższej Placówce Terenowej KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo drogą elektroniczną.

Na podstawie informacji Placówki Terenowekj KRUS w Makowie Mazowieckim

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB