Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Smog w powiecie makowskim?

2017-01-24 09:22:00 (ost. akt: 2017-01-24 09:21:32)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Według danych Inspekcji Ochrony Środowiska indeks jakości powietrza w powiecie makowskim jest dobry. Najwyższa ocena w skali to bardzo dobra, a zatem co grozi mieszkańcom wdychającym powietrze niższej jakości?

Znaczy to tyle, że jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń. Smog w powiecie makowskim jest, ale na tyle nieznaczny, że nie musimy się go na chwilę obecną obawiać.

Co jeśli się pogorszy?

Niskie temperatury i brak wiatru sprzyjają gromadzeniu się smogu. Jeśli sytuacja się pogorszy, należy dostosować się do zaleceń. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
1. Unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń
2. Ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń
3. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy
4. Zaniechać palenia papierosów

Ograniczenia w komunikacji

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.
Osoby udające się do pracy, szkół itp. ograniczyć ruch samochodowy i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub tak organizować przejazd autem, aby zabierać maksymalną liczbę pasażerów.
W przypadku przekroczenia poziomów informowania lub alarmowych wydane zostaną stosowne komunikaty

KK

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tk #2599544 | 80.50.*.* 11 paź 2018 14:54

    Ten artykuł to żart chyba. Nawet w tym miesiącu wieczorami czuć silny zapach dymu ! Zimą zawsze jest jeszcze gorzej. Wietrze mieszkanie tylko w godzinach 1:00-6:00 Tylko w tym okresie nie czuć dymu. Maków ma 100x gorsze powietrze jak Warszawa !!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. makowiak #2167011 | 109.243.*.* 24 sty 2017 14:20

    ta inspekcja to się troszkę myli,wczoraj wieczorem otworzyłem okno na parę minut,to tak jak bym włożył głowę do komina jeden wielki smog.a najgorzej to jest jak jest duży mróz wtedy lepiej nie wychodzić na zewnątrz bo nie ma czym oddychać,ja uważam ze jest tragicznie jak czegoś szybko się nie wymyśli to zatrujemy się sami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)