Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Karnawałowa potańcówka ostatkowa na ludowo

2017-02-01 13:39:00 (ost. akt: 2017-02-01 13:50:53)

Podziel się:

W karniewskim Gminnym Ośrodku Kultury 16 lutego o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert zespołu "Tęgie Chłopy", grającego tradycyjną, ludową muzykę.

"Tęgie Chłopy
Polska muzyka tradycyjna. Taneczne szaleństwo jak z lat 60
Stary Mistrz. Trzy Królewny. Sześciu młodych chłopów.
Ta muzyka ma MOC.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Chce grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej (i nie tylko) w całej Polsce – m.in. Wszystkie Mazurki Świata (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Jarmark Jagielloński (Lublin), Dźwięki Północy (Gdańsk).

W październiku 2015 ukazała się pierwsza płyta Tęgich Chłopów Dansing:
Znajdziecie na niej wszystko to, co przyciągnęło nas do muzyki tradycyjnej: prostotę formy, szczerość wypowiedzi, żywiołowość, entuzjazm, taneczność oraz nasz zachwyt nad odkryciem na miarę nowego lądu. Największym skarbem okazał się grający z nami na płycie mistrz i nauczyciel, krynica pamięci i wulkan energii, multiinstrumentalista i lider słynnej niegdyś kapeli - STANISŁAW WITKOWSKI.

Kapela braci Witkowskich ogrywała wesela i zabawy taneczne na wschód od Kielc, w okolicach Łagowa i Opatowa. W repertuarze mieli zarówno melodie tradycyjne, nazywane tam „chłopami” bądź „śpiwami”, jak też polki i modne wówczas przeboje – wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty.

Do tego pięknego okresu nawiązuje muzyczna narracja kapeli.

Zapraszamy do tańca!" - czytamy na stronie wydarzenia utworzonego przez Gminny Ośrodek Kultury w Karniewie.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB