Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Niebezpieczna słoma?

2017-02-09 09:59:01 (ost. akt: 2017-02-09 09:57:41)

Podziel się:

W roku 2016 w Placówce Terenowej KRUS w Makowie Mazowieckim odnotowano kilka wypadków przy zbiorze i transporcie płodów rolnych. Również w bieżącym roku zgłoszono jedno zdarzenie, którego przyczyną było przygniecenie przez spadającą belę słomy.

Duże bele siana o masie dochodzącej do 800 kg, potrafią zabić lub poważnie zranić rolnika będącego w bezpośredniej strefie zagrożenia. Bele te, zarówno w kształcie walca albo prostopadłościanu, mogą spaść na kierowcę traktora lub podnośnika widłowego, przewrócić stóg i pojazdy na pracowników lub osoby znajdujące się w pobliżu i przygnieść ich podczas przewracania stogu. Poniżej zamieszczamy wykaz zagrożeń.

Zasady podczas prasowania i belowania

Prasa do siana powinna być właściwie połączona z ciągnikiem, a połączenie odpowiednio osłonięte.
Wystarczy dbać o własne bezpieczeństwo i m. in.: nie przejeżdżać przez bele, należy zapobiegać, aby nikt nie znalazł się zbyt blisko pracującej prasy, nie belować zbyt luźno siana, a gaśnice dobrać właściwie do urządenia. Jeśli zajdzie potrzeba naprawy prasy trzeba zatrzymać silnik i zahamować koło zamachowe. Zawracanie i cofanie maszyny wygamają skupienia kierowcy, a praca póxnym wieczorem i nocą jest niebezpieczna. Ładując na platformę (a także przy rozładunku) ważne jest zachowanie ostrożności. Spadająca z wysokości bela może wyrządzić poważną krzywdę osobom znajdującym się bezpośrednio pod nią.

Transport

Podczas przewożenia ciężkiego załadunku trzeba go odpowiednio zabezpieczyć, czyli użyć lin lub pasów transportowych i odpowiednio wyposażyć przyczepę (obramowanie, zaczepy). Wybierając drogę transportu należy omijać w miarę możliwości te szlaki, nad którymi zwijsają nisko linie wysokiego napięcia, wybierać drogi o równych powierzchniach, jechać z odpowiednią prędkością i przede wszystkim unikać wożenia na załadowanej przyczepie innych osób.

Rozładunek

Podczas rozładowywania siana i słomy w pobliżu nie powinny bawić się dzieci. Ważne jest wyszkolenie kierowcy ciągnika, obsługującego ładowacz czołowy lub podnośnik widłowy.
Używanie ciągnika z podwójną ramą ochronną nie zabezpiecza traktorzysty przed przygnieceniem przez spadającą z wideł podnośnika belę siana. Ciągnik z kabiną odporną na zgniecenia lub poczwórna rama ochronna jest rozwiązaniem bezpieczniejszym.

Układamy stogi

Trzeba zachować ostrożność również podczas układania bel. Gospodarze nie powinni robić tego na nierównym terenie, żeby nie zaburzyć stabilności konstrukcji. W tym przypadku także unikamy bliskości napowietrznych linii energetycznych. W podstawie stogu rolnicy nie powinni układać W każdym wypadku trzeba zwracać uwagę na dzieci, które akurat mogą bawić się na stogu podczas układania lub pobierania bel. Niebezpieczeństwo podczas tego rodzaju prac sprawia brak treningu, doświadczenia i opieki w odniesieniu do pracowników wytwarzających bele siana, budujących stogi i prowadzących operacje załadunkowe.Nie należy także ładować więcej bel siana na przyczepy niż ich dopuszczalna ładowność. Ponieważ największe bele siana mogą zabić albo poważnie kogoś zranić podczas upadku albo toczenia się, każde zagrożenie wystąpienia niebezpiecznego wydarzenia powinno zostać oszacowane, jako wymagające pilnej uwagi. Bezwzględne pierwszeństwo dotyczy zagrożeń dzieci, ponieważ są one najbardziej narażone na kontuzje lub śmierć.


PAMIĘTAJ!!!!!

Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, chronisz swoje życie i zdrowie.
Jeżeli jednak do wypadku w gospodarstwie dojdzie, pamiętajcie, aby ten wypadek niezwłocznie po jego zaistnieniu, a nie po zakończeniu leczenia, zgłosić do Placówki Terenowej KRUS, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu wypadku może mieć wpływ na ustalenie przyczyn i jego okoliczności.
Jego zgłoszenia może dokonać poszkodowany lub inna osoba, niezwłocznie po jego zaistnieniu, w najbliższej Placówce Terenowej KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo drogą elektroniczną.
Placówka Terenowa KRUS w Makowie Mazowieckim
ul. Gen. Pułaskiego 25
Tel (29) 7172621
e-mail: makowmazowiecki@krus.gov.pl


Na podstawie informacji KRUS w Makowie Mazowieckim
KK

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB