Niedziela, 18 kwietnia 2021. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Wzrasta wykrywalność przestępców, ale również liczba śmiertelnych wypadków

2017-02-14 14:07:00 (ost. akt: 2017-02-14 14:06:14)

Podziel się:

W rocznej odprawie, która odbyła się 8 lutego (środa) udział wzięli : I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu insp. Marek Świszcz, Komendant Powiatowy Policji w Makowie Mazowieckim mł. insp. Marzena Zakrzewska wraz ze swoim Zastępcą, oraz przedstawiciele władz samorządowych ze starostą Powiatu Makowskiego Panem Zbigniewem Deptułą na czele, kadra dowódcza, policjanci i pracownicy makowskiej komendy.

W 2016 roku na terenie powiatu makowskiego dokonano 1071 przestępstw z czego 324 to przestępstwa o charakterze kryminalnym, 573 to przestępstwa o charakterze gospodarczym, a 167 to przestępstwa wchodzące w skład tzw. 7 podstawowych kategorii przestępstw czyli: kradzieże, kradzież samochodu, włamania, rozbój i wymuszenia rozbójnicze, bójka i pobicie, zniszczeń mienia i uszczerbek na zdrowiu.

Niemalże 100% wykrywalność przestępstw gospodarczych

W ubiegłym roku odnotowany został spadek przestępstw o charakterze kryminalnym o 41 i przestępstw z 7 podstawowych kategorii o 37. Na uwagę zasługuje wzrost wykrywalności przestępstw ogółem, który wyniósł 88,6 %, a wykrywalność w kategorii przestępstw gospodarczych wyniosła 96,9 %, wzrost wykrywalności przestępstw o charakterze kryminalnym to 68,8%, a w 7 kategorii przestępstw 55,7 %.  Większość założeń mających na celu poprawę bezpieczeństwa obywateli zostało zrealizowanych co przełożyło się na wysoki wynik końcowy pracy makowskich stróżów prawa.

133 kierowców straciło prawo jazdy

Na drogach powiatu makowskiego w 2016 roku odnotowano 54 wypadki drogowe oraz 348 kolizji. Policjanci przeprowadzili 22057 badań kierowców na zawartość alkoholu. Zatrzymano 59 nietrzeźwych kierujących pojazdami i 24 nietrzeźwych kierujących rowerami i skuterami. Zatrzymano również 133 praw jazdy i 476 dowodów rejestracyjnych. Policjanci przez cały rok prowadzili cykliczne działania prewencyjne na drogach powiatu makowskiego.

Dobre wyniki na tle województwa

Zastępca Prokuratora Rejonowego w Przasnyszu Renata Zadrożna dobrze oceniła pracę makowskich policjantów dziękując za dotychczasową pracę.Inspektor Marek Świszcz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu, podsumował wyniki pracy funkcjonariuszy KPP w Makowie Mazowieckim na tle garnizonu mazowieckiego, które przedstawiają się na dobrym poziomie.

Dwa nowe radiowozy

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji omówił także funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji ,, Moja Komenda”. Dzięki tym nowym narzędziom teleinformatycznym każdy mieszkaniec ma jeszcze większy wpływ na bezpieczeństwo oraz możliwość szybkiego kontaktu z dzielnicowym. Ponadto insp. Marek Świszcz przedstawił założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” który zakłada wzmocnienie roli dzielnicowego jako „policjanta pierwszego kontaktu” oraz priorytety Komendanta Głównego Policji obowiązujące do 2018 r. służące poprawie stanu bezpieczeństwa.Pani Komendant skierowała serdeczne podziękowanie  samorządom lokalnym za wsparcie finansowe dzięki któremu w ubiegłym roku możliwy był zakup  2 nowych  radiowozów, oraz sfinansowanie służb ponadnormatywnych na terenie miasta Makowa Mazowieckiego.

Wzrost liczby wypadków

Następnego dnia na Sesji Rady Miasta pani Komendant mł. insp. Marzena Zakrzewska podsumowała pracę makowskiej policji.
- Jeśli chodzi o wyniki naszej jednostki, osiągnęliśmy wzrost wykrywalności zarówno przestępstw o charakterze ogólnym, przestępstw o charakterze kryminalnym, ale także odnotowaliśmy wzrost o 8 % wykrywalności w przestępstwach 7 podstawowych kategorii. - informuje Komendant makowskiej jednostki Policji mł. insp. Marzena Zakrzewska. - Z przykrością muszę stwierdzić, że odnotowaliśmy wzrost liczby wypadków drogowych. W 2016 roku było 11 wypadków śmiertelnych, w których zginęło 11 osób. - dodaje.

Na podstawie informacji KPP Maków Maz.
KK


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB