Poniedziałek, 1 marca 2021. Imieniny Albina, Antoniny, Radosławy

Uważaj, żeby nie ogłuchnąć

2017-03-09 09:26:00 (ost. akt: 2017-03-09 09:25:38)

Podziel się:

Hałas pochodzący od narzędzi i maszyn używanych w gospodarstwie rolnym może powodować trwałe uszkodzeniem słuchu. Utrata słuchu może na początku być tymczasowa, ale ciągła ekspozycja na hałas może prowadzić do trwałego zmniejszenia zdolności słyszenia.

Utrata słuchu występuje stopniowo, wraz z upływem lat i pozostaje niezauważona aż do momentu gdy jest za późno. Niektóre rodzaje hałasu jak np. wystrzały z broni palnej są tak głośne, ze mogą być przyczyną natychmiastowej utraty słuchu. Dopuszczalna dawka hałasu dla 8-mio godzinnej ekspozycji na hałas wynosi 85 dB. Dopuszczalny poziom hałasu impulsowego, na przykład wystrzał z broni palnej, wynosi 135 dB.

Wczesne oznaki utraty słyszenia

Wskaźnikiem stopniowej utraty słuchu jest np.: dzwonienie w uszach po pracy, trudność w rozumieniu normalnej rozmowy, zwiększanie siły głosu w radiu lub telewizorze podczas, gdy inni słyszą odbierany dźwięk właściwie oraz nie słyszenie takich dźwięków drugoplanowych jak dzwonek telefonu lub dzwonek u drzwi wejściowych. W gospodarstwie rolnym słuch mogą uszkodzic takie hałasy jak: traktor (95-100dB), opryskiwacz (85-100dB), szlifierka kątowa (95-105dB), szlifierka stołowa (90-95dB), piła łańcuchowa (105-120dB) i świnie w czasie karmienia (95-105dB).

Środki zapobiegawcze

Jeżeli panuje taki hałas, że musisz krzyczeć by ktoś stojący metr od ciebie mógł cię usłyszeć oznacza to, że twój słuch jest zagrożony. Jeśli hałas nie może zostać zmniejszony lub nie może być stłumiony u jego źródła i nie ma możliwość odseparowania ludzi od ekspozycji na hałas - konieczne jest noszenie indywidualnych środków ochrony słuchu. Można go chronić poprzez np.: kupno maszyn i urządzeń mniej hałaśliwych, modyfikację wyposażenia w celu redukcji hałasu, utrzymanie maszyn w dobrym stanie i jeżeli to wykonalne - utrzymując niższe obroty urządzenia podczas pracy. Warto także ograniczyć czas pracy w hałaśliwym środowisku, a w razie potrzeby, zastosować izolację akustyczną.

Stosuj wyposażenie ochronne

Tam gdzie nie można zmniejszyć dawki hałasu - np. w ciągniku bez kabiny, podczas użycia piły łańcuchowej - należy używać ochronników słuchu. Cześć rolników uważa za wygodniejsze w użyciu są zatyczki do uszu, ale muszą one być wkładane czystymi rękoma. Zatyczki wielokrotnego użycia muszą być regularnie myte. Wata nie stanowi dostatecznego środka zabezpieczającego.
Ochronniki słuchu należy czyścić, a ich elementy które uległy zużyciu lub uszkodzeniu należy wymienić. Ochronniki powinny znajdować się w pobliżu obszarów narażonych na hałas, np. w kabinie ciągnika.

Utrata słuchu jest nieodwracalna

Utrata słuchu to proces nieodwracalny. Aparat słuchowy będzie tylko nieco pomocny. Powoduje on, że można słyszeć mowę głośniej, ale nie koniecznie jako bardziej zrozumiałą.

KRUS Maków Maz.
KK


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB