Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Zakaz wypuszczania drobiu a chów wybiegowy

2017-03-15 12:52:40 (ost. akt: 2017-03-15 12:50:32)

Podziel się:

W dalszym ciągu obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach przetrzymywania, w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami, także dzikimi. Dotyczy to również chowu wybiegowego.

W przypadku chowu wybiegowego, tradycyjnego chowu wybiegowego oraz chowu wybiegowego bez ograniczeń w odniesieniu do produkcji mięsa drobiowego oraz chowu na wolnym wybiegu w odniesieniu do produkcji jaj stosowane są te same restrykcje, które dotyczą wszystkich pozostałych hodowców drobiu (zarówno w małych gospodarstwach domowych, jak i w fermach).

Poniżej 3 miesięcy etykieta bez zmian

Podczas okresu ograniczenia w dostępie drobiu do wybiegu na otwartej przestrzeni, nieprzekraczającego dwunastu tygodni, zgodnie z przepisami unijnymi, drób oraz jaja spożywcze pochodzące z chowu zgodnego z wymienionymi metodami, mogą nadal być wprowadzane do obrotu ze specjalną informacją na temat metody chowu. Okres ten upływa 21 marca 2017 r. (licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków).

Co potem?

Po 21 marca znakowanie jaj i mięsa na zasadach wskazanych w przepisach dotyczących wolnowybiegowego utrzymania drobiu będzie możliwe pod warunkiem przetrzymywania drobiu w wolierach lub w zadaszonych miejscach z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża. Jednak karmienie i pojenie drobiu musi być bezwzględnie zadaszone na całej swej powierzchni.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB