Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Oszukali emerytki na kilkadziesiąt tysięcy złotych

2017-04-03 16:52:00 (ost. akt: 2017-04-03 16:49:52)

Podziel się:

Oszuści wciąż wyłudzają pieniądze. Policjanci apelują do seniorów, aby zachować szczególną ostrożność. W środę 29 marca około godz. 12:00 dwie mieszkanki Makowa Mazowieckiego padły ofiarą oszustwa metodą „ na prokuratora” i „na policjanta CBŚ”. Kobiety straciły kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Około godz. 12:00 do 65–leniej mieszkanki Makowa zadzwoniła kobieta podająca się za policjanta CBŚ i nakłoniła ją do podjęcia z banku swoich oszczędności i przekazanie ich „kurierowi” czekającemu przed bankiem. Rozmówca twierdził, że dane osobowe kilku klientów banku zostały przechwycone, a w tym jej dane. Może ona stracić oszczędności, a dodatkowo oszuści mogą zaciągnąć kredyt na jej konto. Przekonywał, że pracownicy banku są w zmowie z oszustami i nie należy ich słuchać.

Proponują potwierdzenie swojej historii poprzez kontakt z policją

Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę z ofiarą, aby oszukiwana osoba nie miała możliwości kontaktu z nikim postronnym, a dla potwierdzenia przedstawionej historii proponują, aby wybrać nr alarmowy 112 lub 997. Pamiętajmy, że aby nawiązać nowe połączenie należy rozłączyć prowadzoną rozmowę, inaczej wybranie nr alarmowego jest niemożliwe.  Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z policją z innego aparatu telefonicznego.

Zadzwonił do niej "prokurator"

Następnie około godz. 13:00 do kolejnej 65–letniej mieszkanki Makowa zadzwonił mężczyzna i przedstawił się jako „prokurator”. Schemat rozmowy był podobny jak w poprzednim przypadku. Dzwoniący powiedział, że jest afera w banku i jej dane osobowe zostały przechwycone przez oszustów, którzy mogą wypłacić jej oszczędności i dodatkowo zaciągnąć na nią kredyt. Przekonywał, że pracownicy banku są w to zaangażowani i aby nie stracić pieniędzy kobieta musi je wypłacić i przekazać „kurierowi” . Następnie z tych pieniędzy zostaną zdjęte odciski palców i pieniądze przelane zostaną ponownie na jej nowe konto w dniu jutrzejszym.

Policjanci nigdy nie odbierają ani nie przekazują pieniędzy!

W jednym jak i w drugim przypadku pierwsze telefony od oszustów były kierowane na telefony stacjonarne. Przestępcy wybierają swoje ofiary posługując się książkami telefonicznymi, gdzie widnieje imię, które wskazuje na to, że może to być starsza osoba.
Prawdziwi Policjanci, Prokuratorzy nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli zadzwoni telefon i Wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz CBŚ, Prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod numery alarmowe 997 lub 112.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tomek #2226977 | 80.50.*.* 21 kwi 2017 08:17

    Kolejne oszustwo to na "telekomunikacje". Legalna firma telekomunikacyjna dzwoniła ze dwa lata temu do moich starszych rodziców. Podawali się za telekomunikacje (mają podobną nazwę plus pracownicy są wytrenowani by mówić tę nazwę suuuper szybko i niewyraźnie). Akwizytor mówi, że tylko zmienia się abonament na tańszy, w rzeczywistości jest to zerwanie umowy z dotychczasowym operatorem i podpisanie z nowym. Ta firma posiada wykradzione wszystkie dane łącznie z PESEL ludzi itp., prawdopodobnie z prawdziwej telekomunikacji. Podsyłają gotowe umowy.Rodzice to podpisali. Udało mi się to odkręcić, inaczej płaciłbym kary umowne dotychczasowemu operatorowi itp. UOKiK dopiero pod paru latach zajął się sprawą tej firmy gdy mieli setki podobnych zgłoszeń o oszustwie. Czemu w Polsce organy państwowe tolerują takie oszukańcze działania?? Czemu wyroki za oszustwa są tak niskie ??

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #2216965 | 109.243.*.* 4 kwi 2017 22:42

    policjanci apelują i słabe te apele,i informacja edukacja.dlaczego ci ludzie są tacy naiwni że dają się tak omamić ,żeby to ludzie nie mieli żadnych skrupułów aby tak oszukać starsze osoby,może ich złapią ale módlmy się zeby ich przypadkiem sąd zaraz nie wypuścił ,szalony kraj .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz