Piątek, 24 listopada 2017. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Mławski Wrzesień 1939 r. w Galerii „13”

2017-09-15 10:38:35 (ost. akt: 2017-09-15 10:39:52)

Podziel się:

Galeria „13” mieszcząca się w Centrum Medycznym w Mławie przy ul. Żwirki 26 zaprasza do obejrzenia ciekawej wystawy fotograficznej pt. „ Mławski Wrzesień 1939” ze zbiorów Jarosława Janiszewskiego znanego w naszym mieście kolekcjonera i znawcy zabytków historii Mławy .

Wystawa z okazji 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej i obejmuje 80 czarno-białych fotogramów robionych przeważnie przez niemieckich żołnierzy w czasie pierwszych tygodni okupacji Mławy . Materiał zdjęciowy podzielony jest jak kilka części , który tworzy obraz zbombardowanego i spalonego miasta. Pierwsze fotografie przedstawiają panoramę zniszczonego miasta z lotu ptaka, zrobione ze zwiadowczych samolotów nieprzyjaciela .Następne ukazują wjazd niemieckich wojsk i sprzętu wojskowego do Mławy , patrole niemieckich żołnierzy spacerujących po zgliszczach i ruinach ulic, uśmiechniętych niemieckich żołnierzy fotografujących się nawzajem i ukraińskich żołdaków szukających w gruzach polskiego dobytku . Dalsza część zdjęć przedstawia próbę przetrwania ludności cywilnej np. pokątny handel .Największe wrażenie jednak robią fotografie , które ukazują fale zniszczeń miasta w pierwszych dniach wojny . Ruiny, gruzy, kikuty powypalanych ścian domów, kamienic , zniszczone lejami ulice itp. Ostatnia część obejmuje miejsca , które przetrwały lub zostały częściowo zniszczone np. ratusz , kościół , niektóre kamieniczki w rynku . I tak dalej i tak dalej…….

Jarosław Janiszewski ur. w Mławie 1967 , z zawodu technik budowlany . Obecnie pracuje jako pracownik firmy przewozowej w Olsztynie . Pasjonat historii Mławy . Kolekcjoner zdjęć , pocztówek , dokumentów , gazet ,map, spisów, książek itp., związanych z historią naszego miasta i regionu. Współzałożyciel nieformalnej grupy Mława – Miasto Zabytkowe . Współorganizator i pomysłodawca wielu plenerowych wystaw i pokazów filmów dokumentalnych dotyczących historii Mławy . Darczyńca materiałów archiwalnych ( zdjęć ,pocztówek itp.) do tych przedsięwzięć np. „Mława , której nie ma”, „Mława 100 lat temu” , czy „Autorska Mława w latach okupacji niemieckiej” .Założyciel i prowadzący stronę internetową ( Janis 67 pl tl ) dotyczący wielu aspektów historii naszego miasta . W 2002r. zbudował makietę z zapałek ratusza z sukiennicami - wygląd z 1939 ,którą można obejrzeć w mławskim muzeum . Drugą pasją Jarka jest sport. Od prawie 40 lat uprawia czynnie tenis ziemny . Organizatorzy liczą na zainteresowanie nauczycieli , dzieci i młodzieży . Kontakt na lekcję z historią : 608 165 162 .
Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia przychodni do końca września 2017r. Nie przegap tego to warto zobaczyć .Poleca Janusz Dębski opiekun Galerii „13”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB