Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

"Woda stuletnia" blokuje rozwój

2018-03-28 12:15:31 (ost. akt: 2018-03-28 12:16:29)

Podziel się:

Szelków\\\ Władze gminy Szelków z niecierpliwością czekają na rozstrzygnięcie konkursów unijnych na dofinansowanie wielu inwestycji. Gmina boryka się jednak z paroma trudnościami.

Złożone bowiem zostały wnioski na remont dwóch świetlic, dwóch odcinków drogowych, programów szkolnych czy dla seniorów. Jednak jeśli chodzi o inwestycje w gminie, nie samym oczekiwaniem na pozyskanie środków urząd żyje, ponieważ trwają prace dotyczące termomodernizacji szkoły podstawowej w Szelkowie. W ramach inwestycji zamontowane zostały między innymi solary słoneczne, pompy ciepła oraz wiatrak jako źródło źródło energii odnawialnej, który pełni rolę edukacyjną dla uczniów.
W rozmowie z wójtem Arnoldem Grossmannem dowiedzieliśmy się, że gminę napotkały trudności w pozyskaniu dofinansowania na modernizację drogi w Dzierżanowie.
- Nie mamy w gminie dróg, które spełniałyby wymagania, aby otrzymać dofinansowanie. Budżet został przycięty, wojewoda dostał mniej środków - tłumaczył wójt. Tym samym, mimo, że przez gminę biegną dwie drogi krajowe, a Dzierżanów łączy dwie gminy, remontu nie będzie.
To nie jedyna zgryzota nękająca włodarza. Szelków bowiem leży na obszarze atrakcyjnym turystycznie, gdzie zbiegają się rzeki Narew i Orzyc. Jednak samorząd nie do końca może wykorzystać ten atut. Zagrożeniem jest "woda stuletnia" czyli taka, która niesie za sobą ryzyko wystąpienia powodzi raz na sto lat.
- W 1975 roku Narew wylała. W związku z tym weszły przepisy, które bardzo ograniczają rozbudowę - wyjaśniał wójt. Dodał, że widzi dużą potrzebę na rozwój w tak malowniczym miejscu, jednak nic nie może poradzić, ponieważ wojewoda odrzuciłby każdy wniosek na budowę domu. Dotyczy to zarówno ludności miejscowej jak i potocznie zwanych letników, którzy chętnie wybraliby okolice Narwi w Szelkowie na miejsce wypoczynku.

n.b.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB