Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Czołg ocalony, cytat zmieniony

2018-03-29 12:35:36 (ost. akt: 2018-03-29 12:38:00)

Autor zdjęcia: Dorota Zberowska

Podziel się:

Kontrowersyjny czołg nie zniknie z centrum Różana. Tak zadecydował IPN na wniosek prezesa Stowarzyszenia Nasze Wspólne Sprawy. Zmieni się tylko cytat na tablicy pamiątkowej.

Za sprawą Stowarzyszenia Nasze Wspólne Sprawy z Rózana do Instytutu Pamięci Narodowej trafiło zapytanie tyczące się pomnika czołgu, pamiątki po obchodach rocznicowych w Różanie. Paweł Reszko, prezes stowarzyszenia wystąpił z prośbą o opinię czy czołg należy usunąć z centrum Różana. W odpowiedzi IPN stwierdził, że pomnik "obecnie jest obiektem propagującym komunizm". Jednak nie zalecił usunięcia całej pamiątki, a jedynie tablicy z inskrypcją oddającą cześć Armi Radzieckiej.
W rozmowie z Piotrem Świderskim, burmistrzem Różana dowiedzieliśmy się, że pomnik wpisał się w krajobraz, mieszkańcy do niego przywykli i nie chcą go usuwać. Poprosiliśmy burmistrza o komentarz dotyczący stanowiska IPN.
-Choć osobiście nie do końca zgadzam się z opinią IPN, to wykonamy zalecenia dotyczące wymiany tablic na "Pomniku ku czci bohaterów uczestników walk z hitlerowskim najeźdźcą". Zdecydowana większość mieszkańców Różana poczytuje działania Stowarzyszenia Nasze Wspólne Sprawy za zamach na nasz czołg. Na szczęście, przynajmniej na razie, zwyciężył rozsądek – wyjaśnił włodarz.
n.b.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB