środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Reprodukcja Kossaka dumą gminy

2018-04-06 10:04:36 (ost. akt: 2018-04-06 10:29:27)

Autor zdjęcia: Dorota Zberowska

Podziel się:

Wchodząc do biura Wacława Suskiego, wójta gminy Młynarze, pierwsze co rzuca się w oczy, to ogromny obraz wiszący na ścianie. Jak się okazało, nie jest to przypadkowe malowidło. To dzieło znanego malarza Wojciecha Kossaka.

Przedstawione na nim sceny, to bitwa pod Młynarzami, która miała miejsce 15 lipca 1831 roku.
-Wtedy ułani pognali moskali pod Warszawę - tłumaczył wójt. Sama bitwa nie miała dużego znaczenia strategicznego, a raczej moralny dla miejscowej ludności. Być może obraz nie robiłby większego wrażenia gdyby nie fakt, że jest to reprodukcja na podstawie oryginału pędzla Wojciecha Kossaka z 1890 roku.
Historia obrazu i informacje na temat samej bitwy zainteresowały Elżbietę Suchecką, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej.
-Najpierw wójt dostał małą reprodukcję tego obrazu od starosty makowskiego - mówiła pani kierownik. Zaciekawiona postanowiła zlecić stworzenie dużo większej reprodukcji. Ta, która obecnie znajduje się w biurze wójta namalowana została przez Tomasza Maj z Lublina w 2010 roku. Replika sfinansowana została z funduszy biblioteki, a jej koszt wyniósł 1500 złotych. Podarunek od starosty wyeksponowany został w bibliotece. Zapytana o oryginał pani Suchecka wyjaśniła, że nie znane jest miejsce, w którym się znajduje.
-Szukałam informacji o obrazie w wielu miastach Polski. Będąc w Krakowie sprawdzałam w tamtejszej bibliotece. Nie znalazłam żadnej wzmianki. Doszukałam się, że być może w Przemyślu są jakieś ślady, ale jak do tej pory nic nie odkryłam - stwierdziła.
d.z.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB